Styl góralski jest chyba jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych stylów w architekturze drewnianej. Duża zasługa w tym Stanisława Witkiewicza, który zainspirowany góralszczyzną, zaczął na nowo interpretować lokalne tradycje architektoniczne, projektując okazałe wille z charakterystycznymi dla tej części Podhala zdobieniami. Nazywany wówczas zakopiańskim, styl ten stał się pierwowzorem późniejszych domów góralskich, stanowiąc jednocześnie punkt odniesienia dla wielu budynków drewnianych również w innych rejonach Polski. Czym jednak wyróżnia się dom w stylu góralskim i dlaczego jest tak pożądany przez inwestorów?
Dom drewniany w stylu góralskim – co musisz o nim wiedzieć?
Decydując się na drewniany dom, wielu inwestorów skłania się ku budynkom w stylu góralskim. Posiadają one kilka szczególnych cech, które wyróżniają je na tle innych wykonanych z drewna konstrukcji mieszkalnych. Najbardziej charakterystycznym elementem domu w stylu góralskim jest dwuspadowy dach o stromym spadku, rozbudowane werandy na podbudówkach, często wykończonych kamieniem, a także rzeźbione zdobienia inspirowane kulturą ludową. Chociaż początkowo styl ten dotyczył tylko jednego regionu, teraz występuje już niemal wszędzie. Szczególnie dobrze wkomponowuje się jednak w naturalne przestrzenie, co jest zasługą nie tylko wykorzystanych surowców, ale również samej bryły sięgającej korzeniami do tradycji regionu silnie związanego z przyrodą.
Tradycyjny a nowoczesny dom w stylu góralskim
Chociaż cechy domu drewnianego w stylu góralskim silnie łączą się i z dawnymi tradycjami architektonicznymi, i naturą, pojawia się coraz więcej projektów, które nadają bryle budynku bardziej nowatorskiego charakteru. Trend ten zaczął przybierać na sile zwłaszcza w ostatnim okresie, kiedy znów zaczęto doceniać minimalizm. Nowoczesny dom w stylu góralskim posiada wiele zalet i pozwala na jeszcze efektywniejsze gospodarowanie przestrzenią i zasobami. Jednocześnie budynki te nie tracą nic ze swojego swojskiego charakteru i są tak samo praktyczne, jak tradycyjne domy góralskie z bali. Po stronie nowoczesnych projektów domów w stylu góralskim stoją także współczesne technologie, które pozwalają na łączenie różnych materiałów i technik, co umożliwia uzyskanie brył o różnorodnym, niekiedy dość dużym metrażu i ciekawym kształcie bez straty na funkcjonalności.
Domy w stylu góralskim – jaka cena?
Nieduży dom w stylu góralskim jest marzeniem niejednej osoby. Jaki jest jednak koszt jego realizacji? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo ostateczna cena drewnianego całorocznego budynku mieszkalnego zależy od bardzo wielu zmiennych, w tym przede wszystkim od metrażu, rodzaju wykorzystanego surowca, ilości i rozplanowania pomieszczeń oraz technologii zastosowanych w budowie ścian. W przypadku domów w stylu góralskim cena wiąże się również z gatunkiem i miejscem pochodzenia drewna. Relatywnie tańsze będą budynki powstające z naszych rodzimy drzew – sosny, świerka, czy jodły. Większe sumy trzeba natomiast wyłożyć przy zastosowaniu drewna z drzew, które rosną wolnej, jak modrzew lub pochodzą z eksportu, jak cedr, czy sosna syberyjska. Nie warto jednak oszczędzać na jakości surowca, gdyż wpłynie to na trwałość i żywotność samej konstrukcji.
Zanim jednak przystąpi się do stawiania budynku, niezbędne jest opracowanie jego projektu architektonicznego. Gotowe projekty domów w stylu góralskim nie są zbyt drogie – koszt ich zakupu to często od 2 000 do 4 000 złotych. Stosownymi planami niekiedy dysponują również firmy zajmujące się budową domów z bali. Jednak niezależnie od tego, czy kupuje się gotowy projekt, czy zleca jego przygotowanie firmie architektonicznej, należy pamiętać o uwzględnieniu w nim planów zagospodarowania przestrzennego gminy. Wytyczne poszczególnych jednostek administracyjnych mogą się bardzo różnić między sobą, niekiedy dość mocno ograniczając sposób zabudowy.
Komu zlecić wybudowanie dom w stylu góralskim?
Domy w stylu góralskim pod pewnymi względami same w sobie stanowią dzieło sztuki, dlatego ich postawienie warto zlecić podwykonawcy, który zebrał już doświadczenie w tego typu architekturze. Firma Drewo-majster ma na koncie kilkadziesiąt udanych realizacji budynków drewnianych w różnych stylach. Decydując się na współpracę, możesz mieć pewność, że nad Twoim projektem będą pracować doświadczeni fachowcy, którzy doskonale rozumieją naturę drewna i umieją ją wykorzystać, a sama konstrukcja będzie odznaczała się nie tylko dużą estetyką, ale również poprawnością konstrukcyjną, dzięki czemu Twój dom w stylu góralskim będzie wygodny, ciepły i trwały.