Polski klimat nie należy do najłagodniejszych, a konieczność ogrzania domu w sezonie pomiędzy październikiem a marcem znacznie wpływa na to, jak się projektuje i stawia budynki. Obawa o to, czy dom z drewna jest ciepły w wystarczającym stopniu, często skłania inwestorów ku wyborowi innego rodzaju technologii. Czy jednak faktycznie niepokój o niewystarczający komfort termiczny w takim budynku jest zasadny? Zobacz, co warto wiedzieć o domu z bali w kontekście ciepła i sposobów jego utrzymywania.
Czy dom z bali jest ciepły?
Chociaż przyjęło się, że to domy murowane są łatwiejsze i ekonomiczniejsze w ogrzaniu, współczesne domy konstruowane z litego drewna również odznaczają się doskonałą, jeśli nawet nie lepszą, izolacyjnością termiczną. Ten naturalny surowiec jest bardzo dobrym izolatorem, co więcej im niższe temperatury, tym większe są właściwości izolacyjne ścian zewnętrznych, co pozwala zachować komfort termiczny nawet w temperaturach dużo poniżej zera. Chociaż teoretycznie w przypadku domu z bali współczynnik przenikania ciepła przez przegrody bez dodatkowej warstwy izolacyjnej odbiega od przyjętych zakresów, same budynki drewniane poprzez zdolność akumulacji ciepła w ścianach, wypadają korzystnie w kontekście osiągnięcia i utrzymania temperatury wewnątrz. W ich przypadku ogrzewa się bowiem przede wszystkim powietrze, przez co nagrzewają się szybko i o wiele niższym kosztem niż domy murowane, wykorzystując do tego nie tylko ciepło bytowe, ale także słoneczne.
Wpływ na to, czy domy drewniane są ciepłe, mają przede wszystkim właściwości fizyczne i mechaniczne drewna, szczególnie jego objętościowa pojemność cieplna. Właściwość ta odnosi się bezpośrednio do tego, ile energii są w stanie pochłonąć ściany oraz strop, i ma związek między innymi z gęstością materiału i jego temperaturą właściwą. Powierzchnie drewniane, stanowiące swoisty „magazyn”, mogą samoistnie reagować na wahania pogody na zewnątrz, ogrzewając wnętrze domu również w przypadku braku uruchomionego ogrzewania. Ta zdolność pozwala na utrzymywanie względnie stałej temperatury w pomieszczeniach domu z bali litych również w nocy. Dzięki temu domy drewniane są nie tylko ciepłe o każdej porze, ale również o wiele tańsze w utrzymaniu. Szacuje się, że koszty ogrzewania mogą być nawet o 30% niższe niż w przypadku domu murowanego o podobnym metrażu.
Dom z bali a ciepło płynące z ogrzewania
Zdolność kumulowania energii cieplnej przez drewno jest dużym atutem, jednak aby domy drewniane nadawały się do zamieszkania przez cały rok, należy zadbać również o właściwe źródło ogrzewania. Choć często skojarzeniem dla domu z bali jest ciepło z kominka, to nie jest to jedyny system, jaki można zamontować. Coraz większą popularnością, również w przypadku właścicieli budynków drewnianych, są ekologiczne źródła ogrzewania, takie jak fotowoltaika, czy pompy ciepła. Można je połączyć z rozmaitymi odbiornikami ciepła, w tym z grzejnikami niskotemperaturowymi i systemami ogrzewania podłogowego wykorzystującymi technologię suchą. Niekiedy stosuje się także elektryczne grzejniki konwektorowe. Sprawdzają się one szczególnie dobrze w pomieszczeniach z dużą liczbą przeszkleń, gdzie jest mała powierzchnia ścian.
Jednak aby koszty eksploatacyjne utrzymywały się na optymalnym poziomie, a dom zapewniał odpowiedni komfort cieplny, należy zadbać o wyeliminowanie jak największej ilości mostków termicznych, czyli punktów, przez które ucieka ciepło. Niezbędne jest więc zadbanie o właściwą izolację okien, drzwi oraz stropu, nie mówiąc już o miejscach łączenia poszczególnych bali.
Przeczytaj też: energooszczędność domów z drewna.
Budowa domu z bali, który jest ciepły
Aby nie trzeba się było zastanawiać nad tym, czy dom z bali jest ciepły w wystarczającym stopniu, warto zadbać o pewne aspekty budowy już na etapie jej planowania i wyboru podwykonawcy. To, jak będzie prezentowała się energooszczędność domu z bali, i jak wypadnie współczynnik przenikania ciepła przez ściany, zależy w dużej mierze od jakości wykorzystanego surowca i zastosowanych technik montażu. Z tego względu wszelkie prace warto zlecić fachowcom, którzy prócz wiedzy teoretycznej, posiadają również doświadczenie w stawianiu tego typu budowli. Firma Drewo-majster w swojej pracy korzysta ze starych i sprawdzanych przez pokolenia metod obróbki drewna i łączenia bali, dzięki czemu uzyskuje doskonałe rezultaty, a stawiane przez nią domy z bali są ciepłe i tanie w eksploatacji. Jednocześnie każdy etap budowy przebiega zgodnie z założeniami sztuki budowlanej, wpływając na żywotność konstrukcji oraz komfort życia mieszkańców.