Chyba każdy właściciel chciałby, żeby jego dom stanowił ostoję bezpieczeństwa i spokoju dla wszystkich jego mieszkańców. Jak jednak osiągnąć to w obliczu tak dużej liczby zagrożeń, czyhających nie tylko w jego środku, ale pochodzących również z zewnątrz? Zobacz, co możesz zrobić, by poprawić bezpieczeństwo domu i móc spać spokojnie.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w domu?
Bezpieczeństwo w domu, również drewnianym, można zwiększyć na różne sposoby, między innymi poprzez:
- instalację systemów antywłamaniowych w drzwiach i oknach,
- instalację systemu przeciwpożarowego,
- montaż kamer monitorujących otoczenie,
- montaż czujników ruchu,
- dopełnianie obowiązku regularnych przeglądów technicznych domowych instalacji,
- zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu.
Domy z bali Drewo-Majster
Bezpieczeństwo jest jednym z tych elementów realizacji budynków, w którym nie można iść na kompromis, dlatego też wszystkie domy z bali, domki letniskowe, czy inne obiekty realizowane przez firmę Drewo-Majster powstają według najwyższych standardów. Wykonane w zgodzie ze sztuką budowlaną oraz zabezpieczone przed działaniem insektów i ognia z pewnością posłużą przez długie dekady, gwarantując odpowiednie bezpieczeństwo jego użytkownikom.
Bezpieczeństwo antywłamaniowe w domu z bali
Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką można zrobić na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, jest zabezpieczenie domu przed dostępem osób niepowołanych. Najskuteczniejszą ochronę w tym obszarze stanowią przede wszystkim zabezpieczenia bezpośrednie, czyli takie, które stanowią fizyczną przeszkodę utrudniającą dostęp do środka. Chociaż mogą one przyjmować różną formę, np. wysokiego płotu, wielu właścicieli budynków stawia w pierwszej kolejności na rozbudowane systemy antywłamaniowe do domu składające się między innymi z bezpiecznych, stalowych okien, solidnych drzwi z wkładką uniemożliwiającą wyłamanie lub rozwiercenie zamka oraz instalacji alarmowej, która zasygnalizuje obecność osób trzecich na posesji. O pewnych aspektach bezpieczeństwa antywłamaniowego, warto pomyśleć już na etapie budowy, co pozwoli później uniknąć kolejnych wydatków związanych z modernizacją lub instalacją dodatkowych zabezpieczeń.
Okna przeciwwłamaniowe mają na ogół podwójne lub potrójne szyby. Jednocześnie wyposaża się je również w szereg zabezpieczeń i okuć uniemożliwiających ich wyważenie lub sforsowanie innymi metodami. Natomiast drzwi wejściowe stosowane w systemach antywłamaniowych do domu powinny być solidne i ciężkie, co utrudni ich wyważenie. Jednocześnie warto zadbać o znajdujące się nich zamki – jedynie te posiadające certyfikaty i atesty mogą zagwarantować wysoką jakość ochrony i bezpieczeństwo.
Częścią zabezpieczeń zwiększających bezpieczeństwo domu przed kradzieżą mogą być także rolety antywłamaniowe, czy kamery monitorujące teren posesji. Co istotne, każdy z wyżej wymienionych elementów może być zamontowany również w domach z bali.
Bezpieczeństwo pożarowe w domu drewnianym
Każdy bezpieczny dom, czy to drewniany, czy murowany, powinien być wyposażony w stosowny system przeciwpożarowy składający się nie tylko z czujek czadu, czujek gorąca, czy termostatów przeciwogniowych, ale także gaśnic, które pozwolą na sprawne poradzenie sobie z zalążkami płomieni. Wybierając komponenty, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na posiadane przez nie atesty. Istotne jest także dostosowanie instalacji do specyfiki pomieszczeń – aby czujki działał skutecznie i faktycznie zwiększały bezpieczeństwo przeciwpożarowe w domu, muszą być rozmieszczone w określonych punktach, w pewnej odległości od siebie.
Jednak chociaż system przeciwpożarowy może zapewniać większą ochronę, warto zadbać o podstawy i regularnie kontrolować instalacje wentylacyjne oraz sprawność źródła ogrzewania – szczególnie jeśli opiera się ono na otwartym spalaniu. W przypadku budynków drewnianych zabezpieczenie domu przed ogniem powinno obejmować również regularną konserwację bali środkiem ogniochronnym. Warto jednak pamiętać, że wybór tej technologia budowy nie tylko nie zwiększa zagrożenia pożarem, ale wręcz chroni przed jego szybkim i niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się. Więcej na ten temat znajdziesz pod tym linkiem.