Chociaż drewno jako element wykończeniowy sprawdza się nie tylko w domach z bali, drewniana łazienka wciąż budzi wiele obaw, związanych głównie z dużym zawilgoceniem pomieszczenia utrzymującym się przez dłuższy czas. Czy słusznie? Oto rzeczy, które warto wiedzieć na temat łazienki w drewnianym domu i sposobów na jej wykończenie.
Czy można zastosować drewno w łazience?
Duża wilgotność w łazienkach sprawia, że najpopularniejszym materiałem stosowanym do jej wykończenia są płytki ceramiczne i okładziny z tworzyw sztucznych lub niektórych surowców naturalnych. Jednak z powodzeniem można wykorzystać w niej również elementy z litego drewna, które odpowiednio zakonserwowane nie będą sprawiały problemów w trakcie użytkowania pomieszczenia.
Naturalne drewno w łazience nie tylko może sprawdzać się tak samo dobrze, jak inne materiały wykończeniowe, ale również pozwoli nadać pomieszczeniu nieco bardziej przytulnego charakteru, utrzymując jednocześnie wystrój wszystkich pomieszczeń w spójnej aranżacji. Ten ekologiczny surowiec można wykorzystać na różne sposoby, zarówno do wykończenia powierzchni płaskich, jak i wykonania mebli, czy blatów.
Łazienka z drewnem – zasady postępowania
Aby łazienka z drewna na długo zachowała swój urok, a przy tym pozostała funkcjonalna, konieczny jest wybór surowca odpowiedniego gatunku i właściwa jego konserwacja, co uchroni go przed działaniem wilgoci i wahań temperatur. Zazwyczaj nie wystarczy tutaj wyłącznie impregnacja powierzchniowa i pomalowanie materiału z zewnątrz lakierem lub lakierobejcą – należy zabezpieczyć drewno na głębokości co najmniej kilku centymetrów, co jest możliwe przy zastosowaniu odpowiednich metod.
Decydując się na łazienkę z drewnem, warto uważnie dobrać rodzaj i gatunek surowca, kierując się przy tym jego twardością i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Na podłogi i blaty, czyli miejsca najbardziej eksploatowane, najlepiej wybierać spośród odmian drzew o dużej trwałości i gęstości. Natomiast pozostałe elementy wykończeniowe, jak okładziny ścienne lub meble, mogą powstać już z mniej trwałych gatunków.
Utrzymaniu łazienki w drewnianym domu w dobrej kondycji zdecydowanie sprzyja także jej odpowiednia wentylacja, które umożliwia szybkie odprowadzanie wilgoci. Gdy ta nie kumuluje się w pomieszczeniu, drewno w łazience nie ma aż tak dużo możliwości, by nią nasiąknąć, co mogłoby przyspieszyć jego niszczenie.
Jakie drewno w łazience sprawdzi się najlepiej?
Poszczególne gatunki drewna mogą bardzo różnić się między sobą, co przekłada się również na ich właściwości fizyczne i mechaniczne. Decydując się na drewnianą łazienkę, wcale nie trzeba ograniczać się do drewna egzotycznego, które z uwagi na obecność naturalnych olejów i żywic jest trwalsze, ale można wybierać również z europejskich odmian.
Wśród gatunków, które szczególnie dobrze sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach, można wymienić przede wszystkim: olchę, klon, brzozę, wiąz, czereśnię, czy orzech włoski. Dużą trwałością odznacza się również dąb, jednak gatunek ten kiepsko radzi sobie w kontakcie z niektórymi środkami czyszczącymi, co może przyczynić się do pojawienia się niemożliwych do usunięcia plam na powierzchniach. Lepiej natomiast unikać drewna drzew iglastych, w tym sosny, która choć ma właściwości antybakteryjne, szybko może ulec biodegradacji.
Nowoczesna łazienka – inspiracje z drewnem w roli głównej
Subtelny urok drewna pozwala całkowicie odmienić charakter łazienki. Surowiec ten można wykorzystywać na różne sposoby, pokrywając nim całe powierzchnie lub dodając tylko elementy z niego wykonane, na przykład meble. Jeśli nie chcesz, by drewno dominowało we wnętrzu, jego cechy pozwalają również na swobodne łączenie go z innymi materiałami, np. kamieniem, czy płytkami ceramicznymi w różnych kształtach i kolorach. Właściwości te można wykorzystać również w przypadku łazienki w drewnianym domu. Ściany z bali lub balika nie stanowią tutaj przeszkody w aranżacji pomieszczenia w dowolnym, wybranym przez siebie stylu, a wręcz otwierają przed inwestorami nowe możliwości, pozwalając wykorzystać drewniane elementy na wiele różnych sposobów.
Firma Drewo Majster, która zajmuje się budową domów z bali i innych obiektów drewnianych, oferuje również możliwość wykończenia ich pod klucz, co pozwoli skrócić czas oddania budynku do zamieszkania. Zlecając wykonanie prac właśnie im, można mieć pewność, ze wszystko zostanie przeprowadzone w sposób fachowy, a cały budynek będzie odznaczał się trwałością i wysoką estetyką wykonania, co potwierdzają wcześniejsze realizacje domów.