Mała architektura ogrodowa to rozwiązanie, które sprawdza się zarówno na działkach rekreacyjnych, jak i w otoczeniu domu. Nowoczesne altany ogrodowe drewniane nie tylko pozwalają lepiej zorganizować przestrzeń i umilają wypoczynek, ale także znacznie ułatwiają wykorzystanie całego potencjału terenu. Zobacz, ile kosztuje altana z drewna i poznaj pomysły na jej aranżacje.
Drewniana altana – zalety
Wybór nowoczesnej altany ogrodowej drewnianej jest rozwiązaniem, które niesie ze sobą wiele korzyści. Szczególnie że obiekty tego typu można wykorzystywać na wiele różnych sposobów – latem będą doskonałym miejscem do spożywania posiłków lub odpoczynku na łonie natury, natomiast jesienią i zimą z powodzeniem mogą być stosowane do przechowywania sprzętów lub – odpowiednio ocieplone – jako dodatkowy pokój rekreacyjny. Chociaż ta wielofunkcyjność jest dużym atutem, warto już na etapie wyboru projektu rozważyć to, do czego ma służyć obiekt, bo właśnie to w dużej mierze wpływa na jego wielkość i sposób zabudowy.
Obecnie wybór tradycyjnych i nowoczesnych altan ogrodowych drewnianych jest bardzo duży, począwszy od najprostszych konstrukcji złożonych z kolumn, na których wspiera się dach, poprzez obiekty z zabudowaną jedną lub kilkoma ścianami, aż po zamykane mini-domki z grillem i miejscem do wypoczynku. Wiele z tych obiektów można postawić samodzielnie, bo ich montaż, choć pracochłonny, nie jest zbyt skomplikowany. Jeśli jednak ma się przysłowiowe dwie lewe ręce, lepiej zlecić go profesjonalistom, którzy wiedzą, jak zrobić altanę z drewna i wykonają ją w taki sposób, że będzie bezpiecznie służyła przez kolejne lata.
Drewniana altana ma jednak także inne zalety, które bezpośrednio wynikają z właściwości zastosowanego materiału budowlanego. Samo drewno odznacza się bowiem wysoką trwałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych takich jak niskie i wysokie temperatury, czy opady słoneczne. Co więcej konstrukcje wykonane z surowca wysokiej jakości, z pewnością posłużą przez lata, nie tracąc nic z początkowego uroku. Warto tutaj jednak pamiętać o regularnej konserwacji, która uchroni drewno przed niszczeniem.
Nowoczesne altany ogrodowe drewniane mogą mieć bardzo uniwersalny charakter, dlatego też łatwo znaleźć interesujące inspiracje, które pozwalają je zaaranżować w praktycznie każdej przestrzeni, niezależnie od jej powierzchni i sposobu zagospodarowania.
Czy altany drewnianej można używać cały rok?
Nowoczesne altany ogrodowe drewniane są obiektami, które wcale nie muszą służyć wyłącznie sezonowo. Wiele dostępnych modeli pawilonów do ogrodu przystosowanych jest do tego, by wykorzystywać je również zimą, czy to do przechowywania, czy to do rekreacji. Konstrukcje takie często wyposaża się w przeszklenia, co pozwala stworzyć zamkniętą, względnie dobrze wyizolowaną przestrzeń.
Ile kosztuje altana z drewna?
Decydując się na postawienie altany w ogrodzie, trzeba się liczyć z kosztami rzędu od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Ich wysokość zależy przede wszystkim od rodzaju projektu, jego wielkości oraz stopnia skomplikowania. Duże znaczenie ma także ilość i gatunek drewna wykorzystanego w budowie.
Najprostsze pawilony, które można dostać w wielu marketach budowlanych, mogą kosztować już około 1-2 tysięcy złotych. Nieco większy wybór, ale także wyższe ceny, oferują zazwyczaj producenci małej architektury drewnianej. Wielu z nich prócz gotowych produktów oferuje również usługę montażu, co jest doskonałym rozwiązaniem, gdy nie ma się czasu lub nie chce się go poświecić na wybudowanie altany. Nic nie szkodzi również na przeszkodzie, by postawienie konstrukcji w ogrodzie zlecić wyspecjalizowanej firmie. Drewniane altany i wiaty wykonywane przez firmę Drewo-majster są przykładem rzetelnego rzemiosła na najwyższym poziomie. Wszystkie realizowane przez nią projekty odznaczają się wysoką jakością wykonania, która przekłada się nie tylko na aspekt estetyczny, ale także wysoką żywotność i trwałość.
Nowoczesne altany z drewna w Twoim ogrodzie
Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się kupić drewnianą altanę, koniecznie pamiętaj, że choć obiekty o powierzchni do 35 metrów kwadratowych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, to należy zgłosić chęć ich postawienia. Niedopełnienie formalności może wiązać się bowiem z koniecznością ich przesunięcia, a nawet całkowitej rozbiórki.