Kuchnia i drewno to połączenie niezwykle urokliwe, ale czy, z uwagi na obecność czynników mogących wpływać na szybszą biodegradację tego naturalnego surowca, funkcjonalne? Zobacz, jak urządzić drewnianą kuchnię, by wilgoć i wahania temperatur nie szkodziły strukturze drewna, a ono samo prezentowało się nienagannie. Sprawdź też nasze realizacje.
Czy kuchnia drewniana to dobry pomysł?
Drewno jest surowcem, które przez stulecia był wykorzystywany do budowy domów i wykańczania wnętrz. Obecnie, po okresie niełaski, znów coraz śmielej pojawia się w aranżacjach nie tylko salonów i sypialń, ale również kuchni. Naturalne drewno wykorzystywane w pomieszczeniach tego typu może być świetnym rozwiązaniem, cenionym nie tylko za wysoką estetykę, ale również znaczną trwałość i wytrzymałość, jaką oferuje.
Jednak rozważając to, czy drewniana kuchnia ma sens, warto wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na efektywność realizacji tego pomysłu, a więc między innymi jakość i gatunek użytego surowca, sposób jego zabezpieczenia oraz to, w jaki sposób ma zostać wykorzystany.
Kuchnia – inspiracje z drewnem w roli głównej
W przypadku kuchni naturalne drewno może być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Jego dużą zaletą jest również to, że w zależności od palety barw, czy kompozycji, może uzupełniać się z różnymi stylami, tak klasycznymi, jak i nowoczesnymi.
Kuchnia z drewnem na ścianie
Drewno w kuchni na ścianie staje się jednym z najważniejszych trendów wnętrzarskich. Stosowane coraz częściej i odważniej może wprowadzać do pomieszczeń albo komfort i przytulność, albo nowoczesny sznyt, który zaskakuje swoją oryginalnością i świeżością. Ten dekoracyjny element warto więc wykorzystywać nie tylko w stylach rustykalnych, czy skandynawskich, silnie nawiązujących do natury, ale również minimalistycznych.
Wybierając drewno na ścianę w kuchni, należy wziąć pod uwagę warunki panujące w tym pomieszczeniu, szczególnie jeśli panele lub deski z litego drewna znajdą się blisko blatów roboczych. Wszelkie prace związane z przygotowywaniem posiłków i gotowaniem mogą bowiem negatywnie wpływać na strukturę surowca, prowadząc do jego odbarwienia albo uszkodzeń mechanicznych. Na szczęście jednak istnieją sposoby na to, by kuchnie w drewnie mogły zachować swoją estetykę i funkcjonalnością pomimo wilgoci, czy wahań temperatury:
- W przypadku kuchni z drewnem na ścianie należy szczególnie dbać o higienę pracy, a wszelkie zabrudzenia pochodzące z produktów spożywczych usuwać jak najszybciej. O tym, jak dbać o drewniane ściany, przeczytasz również tutaj.
- Dbając o wygląd kuchni, drewno powinno zostać odpowiednio zabezpieczone przy użyciu dedykowanych środków, które z uwagi na miejsce stosowania, muszą mieć niezbędne atesty i nadawać się do wnętrz.
- Na drewno w kuchni na ścianie najlepiej wybierać gatunki określonych drzew. Tutaj najlepiej sprawdzają się deski bukowe, jesionowe, dębowe, czy z niektórych drzew owocowych (jabłoń, grusza) i egzotycznych (heban, mahoń, teak).
Kuchnia z drewnem na podłodze
Jednym z ciekawszych pomysłów na to, jak urządzić drewnianą kuchnię, może być zastosowanie desek z litego drewna na podłogę. To rozwiązanie, pomimo niewątpliwej estetyki, jest także funkcjonalne. Dlaczego? Odpowiednio zabezpieczone drewno może wyróżniać się sporą odpornością na uszkodzenia, a jednocześnie dzięki temu, że zawsze pozostaje ciepłe w dotyku, zapewnia komfort również w zimie, nawet jeśli stoi się na nim boso.
Meble kuchenne z drewna
Dopełniając wystrój, można postawić również na meble kuchenne z drewna. Jednak pomimo tego, że mają wiele zalet, a ich trwałość przekłada się na lata użytkowania, warto pamiętać, że w odróżnieniu od wyposażenia wykonanego z płyt MDF, ten rodzaj mebli cały czas pracuje, dlatego nie bez znaczenia jest tutaj warsztat oraz umiejętności stolarza, który je wykona.
Innym ciekawym akcentem w kuchniach w drewnie mogą być blaty robocze wykonane z litych desek. Odpowiednio przygotowane i zabezpieczone sprawdzają się nie gorzej niż te wykonane z innych materiałów, jednocześnie wprowadzając do wnętrz swoisty klimat.
Kuchnie w drewnie a domy z bali
Kuchnie w drewnie to częsty wybór inwestorów, którzy zdecydowali się na budowę domu z bali. Zastosowanie tego materiału w wykończeniu wnętrz bardzo dobrze koresponduje z wybraną przez nich technologią budowy, pozwalając między innymi na wykorzystanie drewnianych elementów konstrukcyjnych. Co więcej, naturalne drewno sprawdza się nie tylko w aranżacji kuchni, ale i na przykład łazienki, czy salonu.
Jeśli rozważasz budowę domu z bali, zapraszamy do kontaktu. Drewo-Majster to doświadczony wykonawca budynków drewnianych o różnej wielkości i przeznaczeniu. To, że stawiamy na jakość oraz zadowolenie naszych klientów, mogą potwierdzić nasze wcześniejsze realizacje domów z drewna. Już teraz skontaktuj się z nami, byśmy mogli przedstawić Ci całą naszą ofertę!