Dla wielu osób podłoga drewniana wciąż stanowi synonim elegancji i trwałości. Jednak czy słusznie, szczególnie w obliczu dostępności tak dużej ilości innych rodzajów okładzin? Poznaj najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania oraz zobacz, jaka podłoga drewniana sprawdza się najlepiej.
Drewniana podłoga – czy warto postawić na to rozwiązanie?
Podłoga drewniana ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. O ile ci pierwsi doceniają ją między innymi za wysoką estetykę oraz ponadprzeciętną trwałość, o tyle dla drugich stanowi ona przede wszystkim kłopot związany z koniecznością regularnej pielęgnacji. Jak jednak wygląda całe zestawienie plusów i minusów posiadania podłogi z drewna?
Zalety drewnianej podłogi:
- odpowiednio zabezpieczone drewno jest surowcem trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne,
- podłoga drewniana zawsze jest ciepła w dotyku, dzięki czemu kontakt z nią bosą stopą nawet w chłodniejsze dni nie powoduje szoku dla organizmu,
- drewno ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu odpycha kurz, ułatwiając tym samym sprzątanie,
- panele drewniane są na tyle uniwersalną okładziną podłogową, że pasują do niemal wszystkich stylów wnętrzarskich, do tego, dzięki pomalowaniu desek kolorowym lub bezbarwnym preparatem do drewna, można całkowicie zmienić ich wygląd,
- podłogę drewnianą można wykonać z różnych gatunków drzew, układając ją w dowolne, często dość misterne wzory, dlatego też dobrze sprawdza się w reprezentacyjnych pomieszczeniach, na przykład w salonie (sprawdź pomysły na salon w drewnianym domu),
- drewno ma właściwości izolacyjne, przez co łatwiej o utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.
Wady drewnianej podłogi:
- podłoga z drewna wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji przy użyciu lakierów, bejc lub olejów,
- jako że drewno nieustannie pracuje, podłoga z niego wykonana, może trzeszczeć w niekontrolowany sposób w zależności od wilgotności powietrza, czy innych warunków zewnętrznych,
- niektóre panele drewniane na podłogę ciemnieją w sposób naturalny, co natomiast może wpływać na ich estetykę,
- źle zakonserwowane drewno jest podatne na odbarwienia, działanie wilgoci i powstawanie plam.
Jaka podłoga drewniana sprawdza się najlepiej?
Decydując się na podłogę z drewna, można zastosować jedno z wielu dostępnych rozwiązań. Wśród najpopularniejszych należy wymienić przede wszystkim deski z litego drewna oraz panele drewniane na podłogę, które zazwyczaj wykonywane są z surowców drewnopochodnych klejonych warstwowo. Takie okładziny są z reguły nieco trwalsze i tańsze, jednak dość znacząco różnią się pod względem wyglądu od naturalnego drewna.
Czym zabezpieczyć podłogę drewnianą?
Podłogę z drewna można zabezpieczyć na wiele różnych sposobów, a wybór konkretnej metody powinien być uzależniony między innymi od rodzaju i kondycji okładziny oraz tego, jaki efekt chce się uzyskać. Wśród najpopularniejszych sposobów konserwacji podłogi z drewna są:
- olejowanie,
- woskowanie,
- lakierowanie,
- bejcowanie,
- malowanie farbami.
Ze względu na różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami i markami preparatów, przy ich stosowaniu należy bezwzględnie stosować się do wytycznych producenta. Jednocześnie każdy taki środek powinien mieć wszystkie niezbędne atesty, dzięki czemu jego wykorzystanie we wnętrzu będzie całkowicie bezpieczne.
Drewniana podłoga w drewnianym domu
Wykańczając domy z bali lub drewniane domki letniskowe, również można postawić na podłogę z drewna. Wykorzystanie litego drewna lub paneli w tym przypadku nie tylko stanowi naturalne przedłużenie ogólnie przyjętej koncepcji, ale również otwiera zupełnie nowe perspektywy aranżacyjne, pozwalając między innymi na swobodne budowanie klimatu wnętrza. Wybór tego rozwiązania ma sens również ze względów funkcjonalnych.
Jeżeli szukasz firmy, która wykonuje mieszkalne domy z bali lub domki letniskowe, to jesteś w dobrym miejscu. Drewo-Majster to producent wysokiej jakości budynków drewnianych. Dzięki naszej rzetelności oraz wysokiej kulturze technicznej stawiane przez nas obiekty odznaczają się najwyższą jakością, zapewniając maksymalny komfort ich mieszkańcom i użytkownikom. Jeśli chcesz poznać szczegóły naszej oferty, już teraz skontaktuj się z nami!