Jeśli szukasz alternatywy dla drogich murowanych budynków lub chcesz postawić funkcjonalny budynek, który wkomponuje się swoim stylem w otoczenie, zdecyduj się na garaż drewniany! To rozwiązanie ma wiele zalet, zachwycając nie tylko dużą trwałością, ale również estetyką. Zobacz, czym wyróżnia się konstrukcja drewniana garażu, i dlaczego warto postawić ją obok swojej posesji.
Budowa garażu drewnianego – projekt, pozwolenia, warunki techniczne
Polskie prawodawstwo kategoryzuje garaż jako budynek, a co za tym idzie, jego realizacja podlega przepisom zawartym w rozporządzeniach ministerialnych odnośnie do warunków technicznych, jakie powinny spełniać tego typu konstrukcje oraz ich usytuowania na działce. Według nich garaż, czy to drewniany, czy wykonany w jakiejkolwiek innej technologii, powinien mieć między innymi:
- wysokość w świetle konstrukcji minimum 2,2 metra,
- wjazd o szerokości minimum 2,3 metra i wysokości 2 m,
- wykonaną instalację oświetleniową elektryczną oraz przeciwpożarową,
- zapewnioną odpowiednią wentylację.
Decydując się na budowę garażu drewnianego, nie zawsze jest jednak konieczne uzyskanie pozwolenia budowlanego – garaż z drewna do 35 metrów kwadratowych, który spełnia również inne wymagania, może zostać zrealizowany jedynie na podstawie zgłoszenia. A nawet to nie jest wymagane, gdy budynek postawiony jest tymczasowo na maksymalnie 180 dni, lub stoi na placu budowy. Należy jednak pamiętać, że po upływie tego okresu lub zakończeniu budowy będzie konieczne rozebranie go lub uzyskanie na niego zgody.
Aby móc zbudować bez pozwolenia garaż drewniany, jego konstrukcja musi:
- mieścić się na powierzchni zabudowy mniejszej niż 35 m2 licząc po obrysie zewnętrznych krawędzi budynku,
- znajdować się minimum 3 metry od granicy działki, chyba że od jej strony będą drzwi lub okna – wówczas należy zachować dystans 4 metrów,
- posiadać jedną kondygnację,
- wpisywać się w lokalne plany zagospodarowania przestrzennego.
Gdzie można postawić garaż z drewna?
Wolnostojący garaż z drewniany z wiatą lub bez może zostać postawiony praktycznie w każdym miejscu działki, przy czym jego usytuowanie powinno wpisywać się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i ogólne przepisy budowlane, o ile będzie to budynek stawiany na zgłoszenie. W przypadku niezachowania odpowiednio odległości 3 lub 4 metrów od granic działki należy wystąpić o pozwolenie na budowę, nawet jeśli konstrukcja będzie mniejsza niż dozwolone 35 metrów kwadratowych.
Garaże drewniane z bali – zalety i wady
Decydując się na budowę garażu, trzeba dobrze przemyśleć to, w jakiej technologii ma być wykonany. Wśród najpopularniejszych rozwiązań można wymienić przede wszystkim garaże drewniane, murowane oraz blaszane, przy czym każdy z nich ma inne zalety i właściwości. Warto także rozważyć budowę wiaty garażowej, która od garażu różni się przede wszystkim rodzajem konstrukcji i stopniem zabudowania ścian.
Wśród zalet garaży drewnianych warto wymienić przede wszystkim:
- Aspekty ekologiczne drewna – jako surowiec naturalny, pochodzący z odnawialnych zasobów, jego przetwarzanie i pozyskiwanie nie stanowi aż tak dużego obciążenia dla środowiska, jak inne materiały budowlane,
- Trwałość idącą w parze z estetyką – odpowiednio zabezpieczone drewno jest nie tylko wytrzymałe i odporne na działanie warunków zewnętrznych, ale także będzie mogło służyć przez długie dekady bez strat na swoim wyglądzie,
- Dużą swobodę względem tego, jak będzie wyglądała konstrukcja drewniana garażu – z drewna można zbudować praktycznie każdą bryłę, co pozwala dostosować ogólny design do otoczenia,
- Bezpieczeństwo – zastosowanie drewna w konstrukcji nie zwiększa zagrożenia pożarowego, a co więcej, ze względu na sposób jego spalania, może wręcz ograniczyć ryzyko strat w razie wystąpienia ognia,
- Uniwersalność – garaże drewniane mogą pasować zarówno do domów z bali, jak i budynków murowanych,
- Koszty realizacji – wybudowanie garażu drewnianego według projektu nie jest tak drogie, jak jego murowanego odpowiednika, bo mniejszy ciężar własny sprawia, że fundamenty mogą być mniej masywne, a więc i tańsze.
Samodzielna budowa garażu drewnianego
Chociaż budowy garażu drewnianego można się podjąć samodzielnie, czasami lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie jego realizacji profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w pracy z drewnem. Pozwoli to uniknąć nie tylko inwestycji dużych nakładów własnego czasu, ale także zabezpieczy konstrukcję przed wadami, które mogłyby osłabić jej stabilność, czy trwałość.
Firma Drewo-Majster realizuje nie tylko domy z bali oraz domki letniskowe, ale także garaże i wiaty drewniane. Dzięki dużemu doświadczeniu oraz wiedzy teoretycznej jej pracownicy mogą zrealizować niemal każdy koncept, dostarczając konstrukcję nie tylko trwałą i estetyczną, ale w pełni pokrywającą się z potrzebami inwestora.