Dla jednych rozwiązanie wszystkich problemów budownictwa drewnianego, dla innych zwykły chwyt marketingowy wymyślony tylko po to, by móc podnieść ceny. Drewno księżycowe, bo o nim mowa, ma tak wielu zwolenników, jak przeciwników, a kolejne teorie na jego temat mnożą się bez końca. Jednak, co z tego to prawda? Sprawdźmy, czy drewno księżycowe istnieje, a domy z niego wykonywane są faktycznie trwalsze i jeszcze mniej podatne na uszkodzenia.
Co to jest drewno księżycowe?
Drewno księżycowe to drewno, które miałoby być pozyskiwane w wyniku ścinania drzew w określonej porze roku i fazie księżyca. Przekonanie, że ma ono nieco inne parametry i właściwości, ma swoje korzenie w ludowych przekazach i wiąże się z przekonaniem o wpływie księżyca na faunę i florę. Weryfikacji tych teorii zaczęto podejmować się pod koniec lat 90. XX wieku, a do dziś powstało co najmniej kilkadziesiąt publikacji, jednak wciąż obiektywnie nie rozstrzygnięto, czy jest drewno księżycowe.
Drewno księżycowe a faza księżyca
Zwolennicy drewna księżycowego wskazują, że ścinanie drzew zimą i w ostatniej kwadrze księżyca, czyli w okresie od pełni do nowiu, powoduje, że pozyskiwany surowiec jest twardszy, gęstszy, a także mniej podatny na choroby i działanie grzybów. Z tego względu również jego obróbka i suszenie miałyby być mniej problematyczne i trwać o wiele krócej. Według popularyzatora teorii drzewa księżycowego, Erwina Thoma, taki, a nie inny okres pozyskiwania surowca powoduje połączenie się drewna z polem elektromagnetycznym globu. Według założeń prowadzi to do wewnętrznych reakcji i produkcji żelu, który wiąże się z cząstkami elektrycznymi, co wzmacnia pozyskiwane drewno.
Chociaż tezy Thoma brzmią dość abstrakcyjnie, istnieją pewne zależności pomiędzy fazami księżyca i porami roku a wzrostem roślin, co potwierdzają badania naukowe. Czy są one jednak na tyle duże, by stwierdzić, czy drewno księżycowe istnieje?
Faktem jest, że zimą w drzewach krąży mniej soków, co wiąże się z ich wegetacją. Przez to drewno pozyskiwane właśnie tą porą roku pozbawione jest tak dużej ilości żywicy i wilgoci, przez co schnie nieco szybciej. Za tym okresem przemawiają także względy praktyczne – zimą w lasach jest dość sucho, ale nie występuje zagrożenie pożarowe – łatwiej jest więc posługiwać się dużymi maszynami, a wycinki nie trzeba przerywać ze względu na ewentualne rozporządzenia związane z niebezpieczeństwem pożaru. Nie znaczy to jednak, że ścinanie drzew wiosną, latem czy jesienią jest błędem, czy wpływa bardzo mocno na jakość surowca.
Firma Drewo-Majster, producent domów z bali, drewnianych domków letniskowych i realizator innych konstrukcji z drewna, w wykonywanych projektach stosuje przede wszystkim drewno pozyskiwane zimą w karpackich lasach. Wykorzystywany materiał odznacza się odpowiednią gęstością i wilgotnością, co w połączeniu z dużym zmysłem technicznym i doświadczeniem pracowników, sprawia, że powstające konstrukcje są trwałe, żywotne i estetyczne.
Drewno księżycowe – ciekawostki
Chociaż wciąż brakuje rozstrzygających badań, które potwierdzałyby, czy jest drzewo księżycowe, chętnie powiela się mity i fakty na jego temat. Oto tylko kilka z nich.
Czy to prawda, że domy z drewna księżycowego przetrwają trzęsienie ziemi?
Według zwolenników drewna księżycowego surowiec ten jest tak wytrzymały, że prawie niezniszczalny, a budynki z niego wykonane oprą się nawet trzęsieniu ziemi. Czy jednak tak faktycznie może być? Niekoniecznie. Niemal wszystkie domy z drewna, cegły, pustaka, a nawet prefabrykatów powstają z wielu elementów połączonych ze sobą, a o solidności konstrukcji świadczy nie tylko jakość materiału, ale również sposób ich układania i zespalania. Oczywiście niektóre metody realizacji budynków będą lepsze od innych, lecz jednak nie można zakładać, że dom z całą pewnością przetrwa trzęsienie ziemi.
Czy to prawda, że domy z drewna księżycowego będą mogły stanowić schronienie w czasie pożaru?
Teza ta brzmi jeszcze bardziej nieprawdopodobnie niż wcześniejsza, szczególnie gdy zdamy sobie sprawę, że o wiele częściej to nie płomienie są zagrożeniem, a dym tworzący się podczas spalania. Dlatego też, jeśli chce się wyjść żywym z pożaru, ewakuacja jest wskazana nawet w przypadku domów z drewna księżycowego.
Faktem jest jednak, że w domach z drewna, zagrożenie pożarowe może być mniejsze niż w obiektach murowanych, co wiąże się bezpośrednio ze sposobem spalania się drewna i jego właściwościami.
Czy to prawda, że domy z drewna księżycowego starczą na jeszcze dłużej?
Drewno księżycowe, z uwagi na swoje właściwości i odporność na czynniki zewnętrzne, miałoby jeszcze lepiej sprawdzać się w budownictwie drewnianym, nie wymagając przy tym dodatkowej konserwacji. Trudno jednak sądzić, że materiał biologiczny, a takim właśnie jest drewno, nie ulegnie procesom biodegradacji, choćby w wolniejszym tempie. Warto przy tym zaznaczyć, że obecnie trwałość domów z drewna wykonanych z „tradycyjnych” surowców wcale nie jest krótka i może wynosić nawet 100-140 lat, a więc spokojnie wystarczy na kilka pokoleń.