Chociaż drewno raczej nie kojarzy się z trwałością, odpowiednio zabezpieczone może przetrwać lata, czego najlepszym przykładem są kilkusetletnie budynki znajdujące się nie tylko w Polsce, ale również w innych rejonach świata. Jak jednak o nie dbać, by nie stało się podatne na działanie szkodników ani czynników atmosferycznych? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o impregnacji drewna i domów z bali.
Czy impregnacja domu z drewna jest konieczna?
Drewno, jako surowiec naturalny, podlega stopniowej biokorozji, co skutkuje zmianą jego struktury oraz powstawaniem ubytków, które osłabiając jeden element, przyczyniają się do zaburzenia stabilności całej konstrukcji. Z tego też względu regularna impregnacja domu z bali jest nie tyle zalecana, ile konieczna, i to pomimo tego, że wykorzystane w budowie drewno konstrukcyjne zostało już zabezpieczone.
Impregnacja drewna a domy z bali
W przypadku domów z bali znaczenie dla jakości budynku ma nie tylko wybór odpowiedniego gatunku surowca drzewnego, ale również właściwe jego zabezpieczenie. Impregnacja drewna do budowy domów jest kolejnym krokiem po pozyskaniu surowca, jego wstępnej obróbce mechanicznej oraz sezonowaniu. Można jej dokonać między innymi:
- Metodą zanurzeniową – gotowe elementy zanurza się w specjalnym roztworze, który wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza go przed odbarwieniami, rozkładem, czy działalnością owadów,
- Metodą próżniowo-ciśnieniową – drewno umieszcza się w specjalnym urządzeniu, które odsysa powietrze z komórek elementów, wtłaczając w wolne miejsce specjalny impregnat.
Chociaż impregnacja drewna konstrukcyjnego zwiększa jego wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych, warto zadbać o to, by wszelkie elementy, które mają zostać wykorzystane w budowie, znajdowały się w suchym i przewiewnym miejscu, w pewnej odległości od ziemi, co zabezpieczy je przed wilgocią.
Impregnacja domu z drewna
Pierwsza impregnacja drewna, dokonywana jeszcze przed montażem budynku, jest jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia poszczególnych elementów w całej ich masie. Jednak pod wpływem czasu właściwości wykorzystanych środków słabną, co przekłada się na wzrost podatności budynku na działalność czynników zewnętrznych. Chcąc utrzymać wysoką jakość konstrukcji, należy co najmniej raz w roku sprawdzać jej stan, odnawiając w razie konieczności warstwę ochronną. Pierwsza potrzeba ponownej impregnacji drewna na zewnątrz może pojawić się po 3-7 latach.
Sama impregnacja domu z bali nie jest procesem skomplikowanym, choć może okazać się dość czasochłonna ze względu na konieczność stosowania przerw technologicznych związanych z okresem schnięcia kolejnych warstw preparatu. Warto ją przeprowadzić starannie i z zachowaniem odpowiedniej kolejności poszczególnych etapów, co pozwoli uzyskać pełnię właściwości środka do impregnacji drewna, a także umożliwi zachowanie odpowiedniej estetyki budynku.
Jak wygląda impregnacja drewna krok po kroku?
- Przygotowanie niezbędnych narzędzi
Aby zaimpregnować drewno potrzebne są: preparat służący do impregnacji drewna, pędzel lub wałek dostosowany do rodzaju stosowanego produktu, materiały ścierne, folia zabezpieczająca teren wokół malowanych powierzchni i rękawiczki ochronne.
- Przygotowanie powierzchni malowanych elementów
To ważny krok, którego nie można pominąć, bo jedynie gładkie i czyste drewno będzie w stanie równomiernie wchłonąć preparat, co zwiększy skuteczność zabiegu. W celu oczyszczenia drewna stosuje się zazwyczaj papier ścierny, dobierając jego gradację w zależności od stopnia nierówności powierzchni, przy czym im większe ubytki, tym mniejsze ziarno powinien mieć papier. Przed użyciem środka do impregnacji drewna, płaszczyzny do malowana należy również odtłuścić.
- Aplikacja preparatu
Preparat, który służy do impregnacji drewna, może zostać nałożony ręcznie lub za pomocą natrysku. Aby uzyskać jego maksymalne właściwości, malowanie powinno odbywać się przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Niezależnie od tego, jakich produktów się używa, należy bardzo dokładnie przestrzegać wskazań producenta względem ilości nakładanych warstw, odstępu czasu pomiędzy kolejnymi malowaniami oraz warunków, w jakich można stosować preparat.
Czym zabezpieczyć drewno w domu?
Podejmując się samodzielnej impregnacji drewna, zawsze należy używać dedykowanych temu preparatów ochronnych. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na to, by:
- posiadały atesty dopuszczające je do stosowania w obiektach mieszkalnych,
- nie tworzyły zamkniętych powłok, które mogłyby utrudniać odprowadzanie wilgoci z wnętrza bali,
- chroniły zarówno przed działaniem mikroorganizmów, jak i wilgocią.
W impregnacji domu z drewna można stosować zarówno preparaty wodorozcieńczalne, jak i rozcieńczalnikowe, w tym lakiery, bejce i oleje. Wybór konkretnego środka do impregnacji drewna zależy przede wszystkim od wybranej metody nakładania (nie wszystkie produkty można stosować natryskowo) i efektu, który się chce uzyskać. Warto także pamiętać, że powierzchnie lakierowane, bejcowane lub olejowane czyści się różnymi metodami – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Domy z bali Drewo-Majster
Jeśli chcesz, by Twój budynek drewniany został wykonany według najwyższych standardów, a co za tym idzie, jego podatność na działanie czynników zewnętrznych była jak najmniejsza, postaw na firmę Drewo-Majster. Realizując domy z bali, domki letniskowe, czy różnego rodzaju budowle użytkowe, korzystamy z wysokiej jakości drewna, dbając jednocześnie o zachowanie wysokiej kultury technicznej. Dzięki dużej staranności i zebranemu wcześniej doświadczeniu stawiane przez nas konstrukcje są nie tylko stabilne i trwałe, ale również służąc swoim mieszkańcom w jak najlepszy sposób.