Chociaż wiata na drewno na ogół nie kojarzy się z czymś ładnym, stawiając tego typu budowlę, wcale nie trzeba rezygnować z estetyki – odpowiednio zaprojektowana i wykonana może stanowić wręcz ozdobę otoczenia. Jak jednak to osiągnąć? Zobacz, o czym musisz pamiętać, podejmując się budowy wiaty na drewno.
Wiata na drewno – projekt, definicje, pozwolenia
Wiatę zwyczajowo definiuje się jako niewielką budowlę o konstrukcji słupowej. Oznacza to tyle, że jej dach, zamiast na ścianach, wspiera się na podporach, które unoszą cały jego ciężar. Taki sposób budowy nie stanowi jednak rozstrzygnięcia w kwestii tego, czy wiata może mieć ściany – bo te, o ile nie są nośne, mogą zostać zamontowane z jednej lub dowolnej ilości stron.
Podobnie kwestia ma się z tym, czy wiata wymaga pozwolenia na budowę. Według polskiego prawa tego typu budynki można stawiać w oparciu o tak zwane zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia budowlanego. Jednak aby można było uznać legalność takiej wiaty na drewno, jej projekt musi spełniać pewne warunki względem wymiarów, odległości od drogi, czy założeń planu przestrzennego danej gminy. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wymogów i koniecznych formalności? Wszystko, czego szukasz, znajdziesz tutaj: co to jest wiata i czy można ją zbudować bez zezwolenia?
Sprawdź nasze drewniane wiaty Drewo-Majster!
Drewniana wiata na drewno kominkowe
Chociaż wiaty na drewno kominkowe można budować zarówno z blachy, cegły, jak i desek, to właśnie te ostatnie są jednymi z chętniej wybieranych. Ich popularność wynika co z najmniej z kilku aspektów:
- drewno jest surowcem trwałym i odpornym na działanie szkodliwych czynników, a jego właściwości fizyczne sprawiają, że zapewnia dość dobrą izolację termiczną również zimą,
- drewno jest bardzo uniwersalne i łatwe w obróbce, dzięki czemu można dostosować styl powstającej budowli do elewacji budynku oraz jego otoczenia – drewniane wiaty na drewno kominkowe mogą pasować zarówno do domów z bali, jak i domów murowanych,
- budowa wiaty drewnianej na drewno, w porównaniu do niektórych innych technologii, trwa dość krótko i nie jest zbyt skomplikowana, dzięki czemu można podjąć się jej we własnym zakresie,
- odpowiednio konserwowana wiata z drewna na drewno kominkowe może służyć przez długie lata, nie tracąc przy tym nic ze swojej estetyki,
- w zależności od tego, jak zdecydujesz się zbudować wiatę na drzewo, będzie ją można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Sprawdź: kreatywne zastosowanie wiaty.
Jakie drewno na wiatę sprawdzi się najlepiej?
Drewniane wiaty na drewno kominkowe można budować z surowców pozyskanych z różnych gatunków drzew. Najczęściej jednak sięga się tutaj po drewno sosnowe lub świerkowe, które jest nie tylko dość łatwo dostępne, ale także na tyle trwałe i wytrzymałe, by spełniać swoje funkcje. Wybierając materiał, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego gatunek, ale również na jakość poszczególnych elementów – jedynie budując z drewna wysokiej klasy, możesz mieć pewność, że Twoja wiata na drewno kominkowe sprosta oczekiwaniom i pod względem użytkowym, i estetycznym.
To, jakie drewno na wiatę zostanie wybrane, bezpośrednio wpływa na koszt jej budowy. Jednak decydując się tutaj na konkretne rozwiązania, warto wziąć pod uwagę fakt, że drewno wyższej klasy, choć droższe, posłuży dłużej i efektywniej, pozwalając opóźnić czas kolejnej takiej inwestycji. Na to, ile kosztuje wiata na drewno, ma wpływ również szereg innych czynników – między innymi jej metraż, sposób pokrycia dachu, czy to, kto ją wykonuje – wiata na drewno według gotowego projektu, ale postawiana samodzielnie, może być tańsza nawet o kilka tysięcy niż ta z zamówionym montażem.
Wiata na drewno – jak zrobić?
Wiatę na drewno można zbudować samodzielnie od podstaw, kupić gotową w częściach do montażu lub zlecić jej wykonanie fachowcom. Drewo-Majster to firma, która prócz domów z bali i drewnianych domków letniskowych, realizuje również projekty budowli o charakterze użytkowym, w tym także wiaty drewniane, według indywidualnych pomysłów. Jeśli więc chcesz, by Twoja wiata na drewno nie tylko służyła, ale i wyglądała, to nie czekaj i już teraz skontaktuj się z nami, by omówić swój projekt!