Niejednokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem, że mikroklimat w domu drewnianym korzystnie wpływa na zdrowie albo że budynek z bali jest „zdrowy”. Co to jednak tak właściwie znaczy? Co wpływa na to, że przyjemniej przebywa się w domu z bali niż murowanym? Zobacz, co to jest mikroklimat w pomieszczeniu i dlaczego jest taki ważny dla samopoczucia człowieka.
Co to jest mikroklimat?
Chociaż nie istnieje jednoznaczna definicja, która mogłaby określać, co to jest mikroklimat w odniesieniu do pomieszczeń, najłatwiej przyjąć, że to zespół cech charakterystycznych dla pewnej części środowiska lub przestrzeni. Może występować naturalnie lub też być wytwarzany w sposób sztuczny.
Na warunki panujące we wnętrzu mogą się składać między innymi takie elementy jak wysokość i wahania temperatury, wilgotność, ruch powietrza, czy poziom promieniowania cieplnego. Od tego, jaki murowany lub drewniany dom ma mikroklimat, często zależy samopoczucie i zdrowie przebywających w nim osób. Z tego względu, jeśli niemożliwe jest uzyskanie korzystnych parametrów w sposób naturalny, wytwarza się je w sposób sztuczny.
Mikroklimat w domu
Utrzymanie właściwego mikroklimatu w domu jest ważne przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wysoka jakość powietrza z maksymalnie 1% dwutlenku węgla sprzyja lepszej koncentracji i wydajniejszej pracy, wpływając jednocześnie również na jakości odpoczynku oraz snu nocnego – w pomieszczeniach dobrze przewietrzonych śpi się lepiej, a rano jest się bardziej wypoczętym. Natomiast zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności pozwoli uchronić ściany przed rozwojem chorobotwórczych pleśni i grzybów, których zarodniki mogłyby się dostać do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem.
Aby mikroklimat w domu mógł zostać uznany za korzystny, należy:
- Utrzymywać temperaturę na poziomie 18-22 stopnie Celsjusza, chociaż tutaj duże znaczenie mają indywidualne odczucia, nie należy przesuszać powietrza, bo to może skutkować wysuszoną śluzówką i większą podatnością na infekcje,
- Zadbać o wilgotność na poziomie 30-60% – zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała wilgotność nie są korzystne i mogą wpływać negatywnie na samopoczucie mieszkańców, stan sprzętów domowych, a nawet samą bryłę budynku, powodując jej szybsze niszczenie,
- Zabezpieczyć pomieszczenie przed niekontrolowanymi podmuchami powietrza – przeciągi mogą być bardzo uciążliwe dla domowników, do tego prowadzą do wyziębiania się pokoi i przyczyniają się do wzrostu rachunków za ogrzewanie,
- W słoneczne dni zadbać o zacienienie pomieszczenia – chociaż słońce jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego nadmiar może prowadzić do zbytniego nagrzania się pokoi, a także negatywnie odbić się na mieszkańcach, wywołując u nich ból głowy, czy inne dolegliwości.
Dom z drewna a mikroklimat
Na to, jaki mikroklimat powstanie w pomieszczeniach, ma się wpływ już na etapie wyboru technologii budowy. Faktem jest bowiem, że w domu z bali mikroklimat jest nieco korzystniejszy, co wynika z zastosowania drewna jako głównego materiału budowlanego. Surowiec ten posiada szereg właściwości, które poprawiają jakość powietrza oraz sprzyjają utrzymaniu jego stałej temperatury. Z punktu widzenia zdrowotnego, korzystnie wypadają również jego zdolności antystatyczne i jonizujące.
Domy z bali są również o wiele bardziej przewiewne, co jednak nie wiąże się z niepotrzebną utratą ciepła. Istotne dla utrzymania komfortu w domu z drewna i zadbanie o jego mikroklimat jest również to, że ściany pochłaniają ciepło, dzięki czemu latem jest w nim przyjemnie chłodno, a zimą ciepło i przytulnie.
Jednak aby dom z drewna mógł spełniać swoje funkcje, a przy tym był odpowiednio ciepły i wygodny, konieczne jest zbudowanie go z wysokiej jakości surowców i w sposób zgodny ze sztuką ciesielską. Zlecając jego wykonanie firmie Drewo-majster, można mieć pewność, że budynek będzie spełniał wszelkie założenia projektowe, a jego bryła będzie jednolita i pozbawiona wad, które mogłyby wpłynąć na komfort użytkowania. Wysoki poziom usług potwierdzają między innymi wcześniejsze realizacje obejmujące zarówno domy z bali, jak i mniejsze budynki drewniane, a także opinie zadowolonych klientów.