Odpowiednio wykonany i zabezpieczony dom z drewna może stanowić inwestycję na długie lata. Jednak co zrobić, jeśli jego elewacja zaczyna wyglądać tak, jakby czasy jej świetności już dawno minęły, a do tego wnętrze budynku przestaje oferować spodziewany komfort? Odkryj razem z nami tajniki rewitalizacji drewnianych domów i zobacz, co możesz zrobić, by posiadana przez Ciebie nieruchomość jeszcze skuteczniej odpowiadała na Twoje potrzeby.
Czy remont domu z bali ma sens?
Chociaż odnawianie drewnianych domów może wiązać się z koniecznością zainwestowania sporej ilości czasu oraz pieniędzy, zazwyczaj warto się tego podjąć. Ostateczna decyzja o remoncie domu z bali powinna jednak zależeć od ekspertyzy przygotowanej przez specjalistów – szczególnie jeśli w grę wchodzi budynek bardzo stary i zaniedbany.
Sama rewitalizacja drewnianych domów ma wiele zalet. Przede wszystkim wiąże się ona z koniecznością dopełnienia mniejszej ilości formalności niż w przypadku stawiania nowego budynku od samego początku. Renowacja domu z bali to zazwyczaj również mniejsze koszty – jeśli fundamenty są zdrowe, a ściany i więźba dachowa wolne od insektów i zmian chorobowych, często wystarcza tylko odświeżenie i konserwacja drewnianych elementów, by budynek znów wyglądał jak w czasach swojej świetności. Co jednak gdy w grę ma wchodzić również modernizacja i przebudowa starego domu drewnianego?
Marzy Ci się dom z bali drewnianych? Sprawdź ofertę Drewo-Majster!
Rewitalizacja domów z bali wraz z przebudową
O przebudowie i modernizacji domów z bali mówi się przede wszystkim w kontekście starszych, kilkudziesięcioletnich budynków, w których układ pomieszczeń nie odpowiada potrzebom obecnych mieszkańców. Takie obiekty mają zazwyczaj niewielki metraż ograniczony zaledwie kilkoma pomieszczeniami, a znajdujące się w nich instalacje elektryczne, czy wodno-kanalizacyjne są przestarzałe i niedostosowane do aktualnych przepisów. W takich przypadkach rewitalizacja domów z bali często wiąże się nie tylko z kapitalnym remontem ścian i podłóg oraz konserwacją ścian zewnętrznych, ale i z całkowitą przebudową lub rozbudową. Warto jednak pamiętać, by wszelkie prace tego typu wykonywać z głową i jedynie w tych budynkach, w których pozwala na to stan techniczny – wady zastanej konstrukcji, o ile nie zostaną wcześniej naprawione, mogą powodować spore zagrożenie dla powodzenia modernizacji starego domu drewnianego, prowadząc nawet do pogłębiania się uszkodzeń.
Modernizacja starego domu drewnianego w kontekście nowoczesnych systemów
Remont domu z bali można połączyć również z jego ogólną modernizacją. W budownictwie drewnianym, podobnie jak w murowanym, można zastosować szereg nowoczesnych systemów, które poprawią sprawność energetyczną obiektu i obniżą jego zapotrzebowanie na ciepło. Tutaj warto wymienić przede wszystkim:
- System ogrzewania oparty na alternatywnych źródłach energii: pompy ciepła, grzejniki konwektorowe z niskim poborem energii, czy przyłączenie budynku do ogólnodostępnej sieci grzewczej (o ile istnieje taka możliwość);
- Fotowoltaikę, która może pokrywać nawet do 100% zapotrzebowania domu na energię elektryczną;
- System wentylacji mechanicznej (rekuperację) umożliwiający na odzyskiwanie ciepła podczas wymiany powietrza.
Renowacja domu z bali – od planu do realizacji
Modernizacja drewnianych domów jest działaniem długofalowym, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Najlepiej zacząć od zlecenia oceny kondycji budynku specjalistom. Dzięki takiej ekspertyzie już od samego początku będzie wiadomo, jak duży musi być zakres planowanych prac. Pozwoli ona także uniknąć przykrych niespodzianek, które mogłyby się pojawić już w trakcie remontu.
Odnawianie domów z bali, szczególnie gdy ma wiązać się z przebudową, może wymagać przygotowania nowego planu architektoniczno-budowlanego. Chociaż budynki remontowane podlegają nieco innym przepisom niż te nowo wybudowane, należy pamiętać, że tutaj również trzeba uwzględnić miejscowe przepisy względem planu zagospodarowania przestrzennego.
Wszelkie prace przy modernizacji domów z bali lub domów w technologii szkieletowej powinny zostać zlecone fachowcom, którzy mają stosowną wiedzę oraz potrafią ją zastosować w pracy z drewnem. Odpowiednia jakość wykonania budynku ma bowiem niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o jego późniejszą trwałość.
Chcąc zadbać właśnie o ten aspekt budowy, warto zdać się na firmę Drewo-Majster. Jako doświadczony producent domów z bali, domków letniskowych oraz innych drewnianych konstrukcji, dokłada wszelkich starań, by stawiane budynki odznaczały się najwyższą jakością, zachowując jednocześnie należytą staranność i estetykę wykonania. Poznaj realizacje Drewo-Majster i już teraz skontaktuj się z nami, by omówić szczegóły swojego projektu!