Tania energia do drewnianego domu. Czy to możliwe?

Rosnące ceny energii i regularnie zaostrzane przepisy względem poziomu zapotrzebowania gospodarstw domowych na energię, skłaniają coraz liczniejszą rzeszę właścicieli do dokonywania nowych wyborów odnośnie do tego, jak będą ogrzewać swoje domy. Zobacz, jakie masz możliwości, mieszkając w budynku z drewna, i czy zapewnienie taniej energii elektrycznej dla domu jest w tym przypadku możliwe.

Zalety domów z drewna a ich ogrzewanie

Mieszkanie w domu z drewna niesie ze sobą duży komfort, nie tylko pod względem jakości życia, ale również metod ogrzewania budynków i nakładów z tym związanych. Po części wynika to z faktu, że drewno, jako materiał o dużej pojemności cieplnej, ma zdolność kumulowania energii, która w razie konieczności jest oddawana i wykorzystywana do ogrzewania pomieszczenia. Właściwość ta jest przydatna szczególnie w okresach przejściowych, pozwalając na mniej intensywne korzystanie z ogrzewania.

W kontekście stosowania technologii drewnianej znaczenie mają również dwa inne parametry: izolacyjność cieplna oraz opór cieplny. Dzięki temu, że surowiec drzewny sam w sobie jest dobrym izolatorem, a jego własności zmieniają się w zależności od warunków otoczenia, domy z bali lepiej radzą sobie z utrzymaniem komfortu cieplnego w pomieszczeniach, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, zużywając do tego mniej energii. Więcej o właściwościach drewna i ich wpływie na energooszczędność budynku przeczytasz tutaj.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu w drewnianym domu?

Termomodernizację, która jest niezbędna do taniego ogrzewania domu jednorodzinnego, można przeprowadzić na kilku płaszczyznach:

  • poprzez wymianę źródła ciepła na ekologiczne,
  • poprzez uszczelnienie konstrukcji budynku,
  • poprzez zamontowanie dodatkowego alternatywnego źródła energii.

Chociaż oszczędności na ogrzewaniu nie muszą wiązać się z wymianą źródła ciepła, montaż nowoczesnych systemów wyraźnie przyczynia się do poprawy standardu energetycznego budynku i obniża jego zapotrzebowanie na energię sieciową. Wśród stosowanych powszechnie rozwiązań, również w budynkach drewnianych, znajdują się między innymi: pompa ciepła i rekuperacja. Pompa ciepła to urządzenie elektryczne, które pobiera energię z gruntu, wody lub powietrza i przetwarza ją po to, by mogła zasilić ogrzewanie lub posłużyć do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Natomiast rekuperacja, poprzez zdolność odzyskiwania energii z ogrzanego już, ale zużytego powietrza, które ulega wymianie na świeże, stanowi wydajne źródło taniej energii dla domu.

Szukając sposobu na tanie ogrzewanie domu z drewna, nie można skupiać się wyłącznie na rodzaju i sprawności samego systemu grzewczego. To, jak łatwo będzie przychodziło utrzymanie komfortu cieplnego, zależy bowiem od wielu czynników, w tym od:

  • termoizolacji ścian (o ocieplaniu domów z drewna przeczytasz również tutaj),
  • układu i liczby pomieszczeń,
  • ilości mostków termicznych, czyli „słabych” punktów, przez które ucieka ciepłe powietrze,
  • poprawności konstrukcji i sposobu łączenia poszczególnych bali.

Z tego też względu, warto zadbać o odpowiedniego podwykonawcę, który poprowadzi całą budowę w taki sposób, by dom nie miał wad konstrukcyjnych. Firma Drewo-Majster realizuje drewniane domy, domki letniskowe i inne obiekty użytkowe, pracując z zachowaniem najwyższych standardów i w zgodzie z aktualnymi przepisami budowlanymi. Dzięki temu wszystkie budynki wykonywane pod jej szyldem odznaczają się dużą trwałością i wytrzymałością, a przy tym są nienaganne technicznie.

Tania energia dla domu

Funkcjonowanie gospodarstwa domowego jest nieodłącznie związane ze zużywaniem zasobów – energia, pod różnymi postaciami, jest niezbędna między innymi do działania ogrzewania, czy podgrzewania wody użytkowej, nie mówiąc już o zasilaniu domowych sprzętów. Chociaż rezygnacja z niej jest praktycznie niemożliwa, można znacznie ograniczyć poziom jej zużycia, decydując się na alternatywne rozwiązania.

Jednym ze sposobów na to, jak oszczędzać na energii, jest fotowoltaika. Systemy fotowoltaiczne pobierają i przetwarzają energię z promieni słonecznych padających na specjalne panele, a następnie oddają ją do sieci lub przeznaczają na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego. Takie domowe elektrownie słoneczne mają wiele zalet:

  • stanowią czyste i w pełni ekologiczne źródło tańszej energii do drewnianego domu,
  • dostarczają energię zarówno latem, jak i zimą,
  • mogą całkowicie lub częściowo pokryć zapotrzebowania domu na energię,
  • pozwalają na częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii i cen surowców na światowych rynkach,
  • poprzez liczne dofinansowania rządowe i samorządowe, koszty ich montażu są niższe.

Panele fotowoltaiczne mogą stanowić źródło tańszej energii również do domku letniskowego.