Utarło się, że drewno jest niezbyt trwałym materiałem, który źle radzi sobie z upływem czasu, a przy tym jest podatne na choroby, szkodniki i uszkodzenia mechaniczne. To przekonanie przenosi się również na domy z bali, choć ich żywotność i trwałość wcale nie ustępuje tym wykonanym w technologii murowanej, o czym przekonasz się poniżej. Co decyduje o tym, czy domy z drewna są wytrzymałe? Ile tak właściwie może przetrwać taki budynek?
Dawne drewniane domy i ich trwałość
Drewno było wykorzystywane do budowy domów i innych budynków przez wiele stuleci bez względu na szerokość geograficzną. Do dziś można podziwiać pochodzące z VIII wieku zabudowania buddyjskiej Świątyni Rozkwitu Prawa, czy liczące około 1000 lat chaty rybackie położone na Wyspach Owczych. Jednak również Polska ma się czym poszczycić w tej dziedzinie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 50% bali wykorzystanych do budowy grodu w Biskupinie, który został uznany za najstarszą osadę w Polsce, zostało ściętych w 748 roku. Szczególnym przykładem są także południowe i południowo-wschodnie regiony naszego kraju, gdzie do dziś można podziwiać liczne przykłady drewnianej architektury sakralnej. Obecnie Szlak Architektury Drewnianej obejmuje aż 255 (!) obiektów, a duża ich część jest wciąż użytkowana.
Znana w całej Polsce jest również podhalańska wieś Chochołów, gdzie niemal całą zabudowę stanowią drewniane domy. Zachwyca nie tylko ich trwałość, ale również wysoki poziom utrzymania, dając najlepszy przykład, że drewno może być trwałym i estetycznym budulcem.
Czy domy z bali są trwałe?
Obawa, że domy z bali mają niską trwałość często towarzyszy inwestorom, którzy rozważają postawienie budynku mieszkalnego w tej technologii. Jej korzenie mogą sięgać dekady wstecz, kiedy z braku materiału wystarczającej jakości, powstawały budynki, które szybko niszczały. Jednak przy zastosowaniu odpowiednio przygotowanych bali z dobrego gatunkowo drewna i właściwej techniki łączenia poszczególnych elementów, drewniane domy będzie cechować wytrzymałość i żywotność pozwalająca przetrwać nawet kilka pokoleń. Jednak cechy drewna wpływają również na wiele innych właściwości konstrukcji, w tym stopień termoizolacji, skłonność do pękania i kurczenia się, czy estetykę elewacji.
Współczesne domy z drewna – na ile lat wystarczą?
Chociaż drewno jest surowcem budowlanym o długiej historii, wciąż udoskonalane są metody jego pozyskiwania i obróbki, co pozwala zminimalizować wystąpienie w przyszłości określonych problemów z niekontrolowanym pękaniem, czy wypaczaniem się niektórych elementów. Również wprowadzona certyfikacja pozwala wystarczająco wcześnie na odrzucenie wątpliwych bali, które mogą stwarzać problemy. Staranna kontrola surowca i wciąż udoskonalana technika montażowa sprawia, że coraz bardziej zwiększa się żywotność domów z drewna. To, na ile lat wystarczą, zależy przede wszystkim od tego, z jakiego gatunku drewna będą bale i w jakim miejscu zostanie wybudowany sam budynek – te bowiem najlepiej sobie radzą w regionach o niezbyt wysokiej wilgotności. Szacuje się jednak, że drewniane domy mają wytrzymałość rzędu 100, a nawet 140 lat.
Co ma wpływ na to, czy domy z drewna będą wytrzymałe?
W przypadku domu z bali żywotność wiąże się bezpośrednio z jakością użytego materiału i wykorzystaniem właściwej techniki łączenia poszczególnych elementów.
Jednym z najpopularniejszych gatunków drzew wykorzystywanych do pozyskiwania bali jest w Polsce sosna, jodła lub świerk. Wybierając rodzaj drewna, warto zwrócić uwagę na warunki, w których rosło drzewo – im były trudniejsze, tym bardziej wytrzymałe i trwałe będą bale. Istotnym parametrem jest również wilgotność surowca. Wpływa ona bowiem na proces osiadania domu.
Równie ważnym elementem konstrukcji jest sposób łączenia bali. Oddziałuje on nie tylko na ogólny stan bryły i jej wytrzymałość, ale również poziom termoizolacji ścian. Odpowiednio szczelne połączenia w zestawieniu z adekwatną grubością bali mogą dawać bardzo dobre efekty cieplne. Niekiedy są one nawet o 1/3 lepsze niż w przypadku budynków murowanych.
Warto jednak pamiętać, że jeżeli domy z bali ma wyróżniać trwałość i solidność, istotny jest wybór odpowiedniego wykonawcy, który zadba o to, by budynek nie tylko prezentował się estetycznie, ale pozostawał również bez zarzutu pod względem technicznym i konstrukcyjnym. Firma Drewo-majster ma wieloletnie doświadczenie w realizacjach drewnianych budynków. Ich oferta obejmuje jednak nie tylko domy z bali i płazów, ale również budynki w technologii szkieletowej. Wyróżniająca firmę terminowość, fachowość i zaangażowanie sprawiają, że współpraca z nimi jest przyjemnością, a efekt pracy ich pracy stoi na najwyższym poziomie.