czym są domy w stylu kanadyjskim?

Czym są domy kanadyjskie, co je wyróżnia i czy warto je budować?

Chociaż domy drewniane kojarzą się zazwyczaj raczej z solidnymi budynkami z bali litych, to nie jedyna alternatywa dla tego rodzaju budownictwa. Technologia szkieletowa, dobrze znana i powszechnie wykorzystywana w różnych rejonach świata, zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością również w Polsce. Zobacz, jakie cechy wyróżniają ten tak zwany dom kanadyjski i czy konstrukcje tego typu sprawdzają się w polskim klimacie.

Co to jest dom kanadyjski?

Dom kanadyjski to budynek powstający w technologii szkieletowej. Pierwszym etapem prac jest wylanie fundamentu, w którym za pomocą specjalnych metalowych kotw montuje się drewniany stelaż. Następnie w szkielecie mocowane są ściany prefabrykowane, czyli przygotowane wcześniej elementy konstrukcyjne. Taki budynek można dowolnie wykończyć, na przykład w stylu skandynawskim.

Zastosowanie elementów prefabrykowanych otwiera bardzo dużo możliwości względem rodzaju i grubości przegród. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań znajdują się ściany jedno-, dwu- lub trójwarstwowe, które z uwagi na swoją złożoną budowę i zastosowane materiały równie skutecznie przenoszą obciążenie na fundament, a ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne.

Cechy domu kanadyjskiego całorocznego

Zastosowanie technologii szkieletowej sprawia, że budynki kanadyjskie, domy z bali w stylu góralskim oraz obiekty murowane pod pewnymi względami różnią się między sobą. Kwestie te tyczą się jednak przede wszystkim szybkości i kosztów budowy, a nie komfortu życia w wybudowanym już budynku.

Szybkość budowy

W przypadku budowy domu kanadyjskiego całorocznego dużą zaletą jest szybkość budowy. Dzięki temu, że budynek w systemie szkieletowym powstaje z gotowych elementów montowanych na działce, postawienie konstrukcji może zająć tylko od kilku tygodni do kilku miesięcy. Co więcej, jedynymi mokrymi materiałami, które się stosuje, są te niezbędne do wykonania fundamentu, dzięki czemu dom kanadyjski może powstawać także w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a w trakcie budowy nie ma konieczności robienia przerw konstrukcyjnych, jak ma to miejsce w przypadku technologii murowanej.

Koszt budowy

Z uwagi na nieduży ciężar domów kanadyjskich w ich projektach uwzględnia się fundamenty o nieco innych parametrach – mogą być one mniejsze, a co za tym idzie, również tańsze. Również sam czas budowy znacznie obniża koszt inwestycji, co wiąże się z mniejszą ilością roboczogodzin ekipy budowlanej.

Uniwersalność

Dom kanadyjski to dom praktycznie dla każdego. Technologia szkieletowa powstała w surowym klimacie Kanady, więc z pewnością sprawdzi się również w Polsce, szczególnie przy uwzględnieniu dostępności zaawansowanych materiałów budowlanych, dzięki czemu można uzyskać jeszcze lepsze parametry względem izolacyjności i energooszczędności.

Trwałość

Chociaż wciąż pokutuje przekonanie, że budynek, który został zbudowany w technologii innej niż murowana, nie jest trwały, to szkieletowy dom w stylu kanadyjskim wykonany zgodnie ze sztuką i z materiałów wysokiej jakości wyróżnia duża wytrzymałość i żywotność. Co więcej, z racji charakteru stosowanych komponentów mały dom kanadyjski łatwo przebudować albo rozbudować i dostosować do rosnących potrzeb.

Energooszczędność

Obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną jest jednym z najistotniejszych elementów współczesnego budownictwa, a budynki projektuje się tak, by maksymalnie ograniczyć straty ciepła. W porównaniu do konstrukcji murowanych dom kanadyjski może odznaczać się o wiele wyższą izolacyjnością cieplną ścian zewnętrznych i mniejszą ilością mostków termicznych, co pozwala na pobór mniejszej ilości energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń oraz zmniejszenie rachunków za prąd.dach domu w stylu kanadyjskim

Projekty domów kanadyjskich

Różnice w konstruowaniu budynków drewnianych szkieletowych i murowanych sprawiają, że każda technologia potrzebuje nieco innych rozwiązań projektowych. W przypadku domów kanadyjskich projekty muszą uwzględniać specyficzne właściwości zastosowanych materiałów prefabrykowanych, które różnią się od komponentów powszechnie stosowanych w konstrukcjach murowanych. Jednak rosnąca popularność budownictwa szkieletowego sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej gotowych planów architektonicznych obiektów w tej technologii. Projektami domów kanadyjskich zajmują się również niektóre biura projektowe.

Komu zlecić budowę domu kanadyjskiego?

Szukając podwykonawcy, który wybuduje dom w stylu kanadyjskim, warto wybierać z firm mających doświadczenie w tego rodzaju realizacjach. Specyfika technologii szkieletowej wymaga bowiem nieco innych umiejętności i pracy z takimi materiałami jak drewno czy prefabrykaty, co może być problematyczne dla dużej części ekip budowlanych.

Drewo Majster to firma specjalizująca się w stawianiu drewnianych konstrukcji mieszkalnych i gospodarczych. Duże doświadczenie zawodowe i umiejętności nabyte podczas pracy z drewnem pozwalają na realizację nawet złożonych projektów, wśród których znajdują się także budynki w systemie kanadyjskim i domy z bali. Zlecając budowę właśnie im, można mieć pewność, że budynek powstanie zgodnie ze sztuką, a cała konstrukcja będzie trwała, żywotna i bezpieczna.