fakty i mity o drewnianych domach

Poznaj fakty i mity o drewnianych domach

Chociaż drewno jako surowiec budowlany było z powodzeniem wykorzystywane przez tysiąclecia, to wokół domów z bali narosło wiele mitów, które skutecznie odstraszają dużą część inwestorów. Zobacz, które informacje o drewnianych domach to fakty i przekonaj się, czy budynek z bali to rozwiązanie dla Ciebie.

Domy z bali – co jest mitem, co jest faktem?

Jeszcze 100, czy 150 lat temu technologia drewniana była dominującym systemem budowlanym stosowanym powszechnie w całej Polsce, a nie tylko w górach, gdzie dostępność materiału była największa. Z czasem jednak ten rodzaj architektury został wyparty przez konstrukcje murowane, a same domy z drewna zaczęły stanowić zaledwie nikły odsetek nowo powstałych obiektów mieszkalnych. Duży wpływ na zanik tradycyjnego budownictwa miały również błędne przekonania narastające wokół domów z bali. Faktów i mitów na ich temat krąży wiele także dziś. Oto te, z którymi warto rozprawić się w pierwszej kolejności.

Czy dom z bali jest ekologiczny?

Tak. Ekologia jest jedną z tych cech, o których nie można zapomnieć, opisując zalety i wady domów z bali. Do faktów na temat budynków drewnianych należy zaliczyć informację, że powstają z odnawialnego surowca, przez co ich budowa jest o wiele bardziej ekologiczna niż budowa obiektów w innych technologiach.

Co więcej, zastosowanie drewna jako głównego budulca pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów izolacyjności cieplnej, a obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną przekłada się w późniejszym okresie na niższe koszty eksploatacyjne. Można więcej powiedzieć, że dom z bali jest ekologiczny na więcej niż jeden sposób.

Czy dom drewniany wpływa na zdrowie?

Przekonanie o korzystnym wpływie domów drewnianych na zdrowie to niepodważalny fakt. Drewno jako surowiec posiada szereg cech, które pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach specyficznego mikroklimatu i optymalnej wilgotności.

Właściwości antystatyczne i hipoalergiczne zastosowanego materiału sprawiają, że domy z bali są szczególnie przyjazne astmatykom i alergikom. Samo drewno ma również zdolność do jonizacji powietrza, co znacznie poprawia warunki panujące wewnątrz i umożliwia likwidację smogu elektromagnetycznego.

Czy w domu z bali można zamieszkać po kilku miesiącach od rozpoczęcia budowy?

Jeśli komuś zależy, aby budowa domu nie trwała zbyt długo, postawienie budynku z drewna może być dobrym pomysłem. Wśród licznych przekonań, akurat szybkość budowy domów z bali zalicza się do faktów.

Zarówno stosowane technologie, jak i dobór materiałów, umożliwiają wybudowanie drewnianego obiektu zaledwie w kilka tygodni, nie licząc wylania fundamentów. Co więcej, ze względu na brak stosowania mokrych artykułów, które wymagają określonych warunków, prace budowlane mogą być realizowane również późną jesienią i zimą, co nie byłoby możliwe w przypadku budynków murowanych.

Czy domy z bali są łatwopalne?

W odniesieniu do domów drewnianych, w takie mity łatwo uwierzyć, szczególnie że drewno, tuż obok węgla, było jednym z najczęstszych materiałów opałowych. Jednak budynki drewniane wcale nie są bardziej łatwopalne niż te wybudowane z innych surowców.

Do budowy domów z bali wykorzystywane są materiały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone środkami ognioochronnymi. Również sam kształt elementów oraz ich staranna obróbka mechaniczna znacznie utrudniają zajęcie się drewna przez ogień – płomienie nie mają się czego „złapać” i ślizgają się po powierzchni konstrukcji.domy drewniane fakty i mity

Czy dom drewniany jest trudno ogrzać?

Wśród przekonań na temat domów z bali można znaleźć wiele mitów, w tym również ten, że takie budynki są trudne do ogrzania i całą zimę hula w nich wiatr. Nie ma to jednak pokrycia w rzeczywistości – jedną z fizycznych właściwości drewna jest duża pojemność cieplna, co oznacza, że surowiec ten ma zdolność do gromadzenia energii.

W przypadku domów z bali ściany budynku nagrzewają się nie tylko od ciepła pochodzącego z ogrzewania, ale również od energii słonecznej, sprawiając, że w pomieszczeniach jest przyjemnie również w momencie, gdy system grzewczy nie działa. Z tego względu zdolność akumulacji ciepła jest szczególnie przydatna wiosną i wczesną jesienią, kiedy energia nagromadzona za dnia, nocą będzie podnosiła temperaturę we wnętrzu bez konieczności uruchamiania innych źródeł ciepła. Jeśli interesuje Cię ten temat, tutaj znajdziesz więcej informacji o energooszczędności domów z bali w kontekście ogrzewania.

Czy dom z drewna mogą zjeść korniki?

Wokół domów z bali krążą różne fakty i mity, jednak przekonanie o podatności drewna na działanie szkodników jest zdecydowanie błędne. Bale, z których powstają budynki, są najpierw poddawane obróbce, która skutecznie zabija wszelkie zalążki pleśni, grzybów, czy owadów, a także je konserwuje. Również sam sposób budowy i krótki czas jej zamknięcia znacznie ogranicza sposobność działalności insektów czy innych czynników zewnętrznych na materiał budowlany.

Czy trudno znaleźć podwykonawcę, który zbuduje dom z bali?

I tak, i nie. To jedno z przekonań na temat drewnianych domów, które zalicza się do faktów i mitów jednocześnie. Budownictwo z bali wciąż znajduje się w niszy, i choć coraz więcej firm się tym zajmuje, wciąż dostępnych jest niewiele ekip, które faktycznie znają i rozumieją tę technologię.

Drewo Majster jest jedną z tych firm, które odznaczają się właściwą kulturą pracy i dużą znajomością specyfiki pracy z drewnem jako materiałem budulcowym. Wszystkie realizowane przez nich drewniane domy z bali są nie tylko nienaganne pod względem konstrukcyjnym, ale również wykonane estetycznie i z dużą dbałością o detale. Decydując się na współpracę z nimi, można mieć pewność, że w powstałym budynku nie będzie niedoróbek, a on sam będzie trwały i posłuży przez wiele dekad.