Cenne drewniane bale

Ile kosztuje dom z bali?

Szukając alternatywy dla budynków murowanych, coraz częściej spogląda się w kierunku domów z  drewna. Przyjazne środowisku i trwałe, a przy tym ze specyficznym mikroklimatem, który pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, wybierane są nie tylko przez osoby pragnące żyć blisko natury. Jaka jest jednak cena budowy domu z bali i co wpływa na jej wysokość? Zobacz, co musisz wiedzieć na temat cennika domów z drewna.

Cena domu z bali a domu murowanego

Budowa domu jest zawsze dużym przedsięwzięciem i wymaga podjęcia szeregu decyzji. Jedną z pierwszych jest wybór technologii, w której powstanie budynek. Obecnie ogranicza się ona najczęściej do dwóch opcji – technologii murowanej i technologii drewnianej. Pierwsza z nich jest powszechnie znana i wciąż cieszy się dużą popularnością, jednak również domy z bali mają wiele zalet, przez które coraz częściej są brane pod uwagę przez osoby marzące o własnych czterech kątach. Przede wszystkim ich budowa przebiega znacznie szybciej – montaż elementów drewnianych nie wymaga przerw technicznych, a dzięki wykorzystaniu przy budowie tylko suchych materiałów można pracować w każdych warunkach atmosferycznych, również zimą. Budynki drewniane są także o wiele przyjaźniejsze i bezpieczniejsze dla zdrowia. Drewno ma silne właściwości antystatyczne i jonizujące, przez co mikroklimat panujący we wnętrzach korzystnie oddziałuje na mieszkańców.

Koszt domu z bali nieco odbiega od ceny domu murowanego, co ma związek przede wszystkim z zastosowaniem zupełnie innych technologii i materiałów. Szacuje się, że w zależności od wybranego podwykonawcy i budulca, cena budowy domu z drewna może być nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższa. Również w obrębie tego typu budynków pojawiają się różnice w kosztach, bo domy z drewna można zbudować zarówno w technologii szkieletowej, jak i wykorzystując bale. Chociaż pierwsza z opcji jest nieco tańsza, to w przypadku konstrukcji całorocznych łączy się z dodatkowymi nakładami finansowymi związanymi z ociepleniem ścian. Natomiast decydując się na dom z bali struganych lub naturalnych, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Tutaj jednak ich grubość wystarcza, by budynek zapewniał odpowiedni komfort cieplny.

Ile kosztuje dom z bali?

Zarówno jednorodzinne budynki mieszkalne, jak i drewniane domy letniskowe z reguły nie są produkowane masowo, co jest i zaletą, i wadą. Indywidualne podejście do każdego projektu pozwala bowiem na dostosowanie go do preferencji inwestora. Jednocześnie uniemożliwia to przyjęcie odgórnej wyceny, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę szereg czynników wpływających na ostateczną cenę domu z bali. Wśród nich największą rolę odgrywają takie zmienne jak:

  • Metraż domu i stopień złożoności jego bryły – tak jak w przypadku domów murowanych, im większy metraż budynku, tym wyższy koszt jego wybudowania. Cena domu z bali dodatkowo wzrasta, jeśli w projekcie architektonicznym przewidziane są balkony, tarasy, czy wykusze.
  • Powierzchnia zabudowy – czynnik ten wpływa na wysokość kosztów związanych z wylaniem fundamentów – im wyższa powierzchnia zabudowy, tym większe muszą być fundamenty.
  • Technologia budowy – koszt budowy domu z bali jest bezpośrednio związany z zastosowaną technologią. Domy szkieletowe, zwane inaczej kanadyjskimi, są nieco tańsze w wybudowaniu, jednak aby w nich mieszkać przez cały rok, konieczne jest docieplenie ścian. Natomiast domy z bali powstają już z nieco inaczej przygotowanego i grubszego materiału, dlatego nie wymagają dodatkowej warstwy termoizolacyjnej.
  • Jakość i gatunek użytego drewna – do budowy domów z bali można wykorzystać zarówno drewno z rodzimych drzew, jak i importowane. Najczęściej stosuje się to pochodzące ze świerka lub sosny, jednak możliwe jest postawienie konstrukcji również z surowca pozyskanego z takich gatunków jak modrzew lub cis. Drewno to jest jednak trudniej dostępne, co związane jest z ograniczoną dostępnością, przez co jest także droższe. Od rodzaju i jakości zastosowanego materiału konstrukcyjnego zależy nie tylko cena domu z bali, ale również jego trwałość. Z tego względu planując zbudowanie domu drewnianego, nie należy oszczędzać na surowcu.

Wycena domu z bali

Przed przystąpieniem do budowy drewnianego domu, warto zadbać o wcześniejszą rzetelną wycenę projektu, co pozwoli uniknąć rozczarowań związanych z nieprzewidzianymi kosztami lub rosnącą ceną materiałów. Firma Drewo-majster do każdego projektu podchodzi w sposób indywidualny, nie tylko dostosowując się do potrzeb Klienta, ale również przygotowując szczegółowe kosztorysy. Proponowane wyceny obejmują osobno każdy etap prac, dzięki czemu wyraźnie widać rozkład kosztów składających się na ceny domów z bali, co pozwala jeszcze lepiej zorientować się w finansowych aspektach budowy.