Metody łączenia bali drewnianych

Metody łączenia bali drewnianych – jaką technologię wybrać?

Metody łączenia bali drewnianych mają istotne znaczenie dla całej konstrukcji i w dużej mierze wpływają na trwałość oraz estetykę budynku. Jakie rodzaje połączeń pionowych i poziomych w konstrukcji ścian stosuje się najczęściej? Co się daje między bale? Zobacz, co warto wiedzieć na temat tego aspektu budowy domów z drewna.

Łączenie bali drewnianych – o tym warto pamiętać!

Aby dom drewniany był funkcjonalny, przytulny i ciepły, nie wystarczy skupić się na wyborze projektu oraz gatunku drewna, z którego ma powstać. Istotną kwestią jest także zastosowanie odpowiednio szczennych metod łączenia bali drewnianych. Bez tego budynek będzie generował ogromne straty ciepła, a także stanie się bardziej podatny na działanie wilgoci, która w ostateczności może doprowadzić do osłabienia konstrukcji. Z drugiej zaś strony, wykonany starannie będzie idealnym miejscem do życia – poznaj 5 powodów, dla których warto zamieszkać w drewnianym domu.

Na kwestię tego, jak łączyć bale, wpływ ma kilka czynników. Duże znaczenie dla wyboru odpowiedniej metody ma przede wszystkim rodzaj i grubość elementów – inaczej wygląda łączenie bali okrągłych, a inaczej bali prostokątnych. Poszczególne rozwiązania wyróżniają się także nieco innymi walorami estetycznymi, a te w przypadku chęci pozostawienia ścian bez dodatkowej warstwy ocieplenia, mogą mieć dla inwestora wyjątkowe znaczenie.

Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy wykonawcy domów drewnianych stosują takie same metody łączenia bali drewnianych, stawiając raczej na konkretne, sprawdzone przez siebie technologie. Z tego względu wybierając realizatora, warto dobrze zaznajomić się z jego wcześniejszymi projektami.

Jak łączyć bale?

Łączenie bali z drewna może odbywać na różne sposoby. W przypadku połączeń pionowych stosuje się:

  • łączenie bali drewnianych na pióra własne – metoda ta polega na wykorzystaniu specjalnych wgłębień i wypustek, które zostały wykonane na belach na etapie produkcji. Taka metoda zapewnia wysoką szczelność i chroni przed naciekaniem wody. Pozwala na łączenie bali o dowolnych kształtach. Więcej na temat rodzajów bali na dom przeczytasz tutaj: Jakie są rodzaje bali na dom? Przegląd dostępnych rozwiązań.
  • łączenie bali z drewna na pióra obce – w przypadku stosowania tej metody wykorzystuje się dodatkowe, tak zwane „obce”, elementy, które zapewniają trwałe połączenie dwóch nałożonych na siebie bali. Odpowiednio wykonane zapewniają wysoką szczelność przegród.
  • łączenie bali drewnianych na obłap – ten sposób łączenia bali z drewna można zastosować wyłącznie w przypadku elementów o przekroju okrągłym. Wykorzystuje się przy nim odpowiednio uformowane bele, które następnie nakłada się na siebie.

Łączenia pionowe można dodatkowo wzmocnić tyblami lub wkrętami ciesielskimi, które dodatkowo usztywnią całą konstrukcję.

Z kolei w przypadku węgłów (narożników) metody łączenia bali drewnianych wykorzystują najczęściej połączenia w typie wieńca, gdzie poszczególne bale struga się ręcznie i nakłada się na siebie tak, by uzyskać jak najbardziej szczelne połączenie. Jak łączyć bale drewniane, by zadbać o ten parametr? W tym przypadku duże znaczenie ma odpowiednia obróbka i dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Trwałym i skutecznym rozwiązaniem jest na przykład łączenia na jaskółczy ogon. Krańcom bali nadaje się charakterystyczny, spłaszczony kształt, który po nałożeniu na siebie kolejnych elementów umożliwia sztywne i szczelne połączenie ścian.Jakie są metody łączenia drewnianych bali?

Co się daje między bale? 

Niezależnie od zastosowanej metody łączenia bali z drewna, często konieczne jest położenie dodatkowej warstwy, która uszczelni i poprawi izolacyjność cieplną przegród. W tym celu można zastosować między innymi: wełnę owczą, filc, czy piankę rozprężną. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest to, że dopasowuje się do kształtu szczeliny, skutecznie eliminując mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

Drewo-Majster – zadbaj o jakość swojego domu!

Szukasz sprawdzonej firmy, która wykonuje domy z bali? Sprawdź ofertę Drewo-Majster! Dbając o wysoką jakość stawianych przez nas budynków, stosujemy wyłącznie sprawdzone metody i wiemy, jak łączyć bale okrągłe, by zapewnić jak najwyższą trwałość wykonanych z nich ścian.

W naszych konstrukcjach w przypadku łączeń pionowych wykorzystujemy pióra obce, tyble dębowe oraz wkręty ciesielskie, w poziomych zaś sprawdzony w trudnych warunkach Huculszczyzny zamek huculski. Jako jedyni na rynku stosujemy łączenie bali, bez względu na ich wymiar, uszczelkami niemieckiej firmy VBH. Jest to w 100% autorska technologia stosowana przez nas z powodzeniem od ponad 10 lat – firma VBH daje 20-letnią gwarancję na swoje wyroby (oryginalnie te uszczelki są stosowane do uszczelniania okien). Niemiecka technologia i nasz pomysł dają skuteczność w ochronie przed ucieczką ciepła.

Mamy doświadczenie w realizacjach różnego rodzaju. Budujemy między innymi domy z drewna na zgłoszenie, domki letniskowe, wiaty i altany. Już teraz zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!