Jeśli planujesz wydzielenie nowej zadaszonej przestrzeni dla samochodu, wcale nie musisz decydować się na budowę garażu – podobne funkcje spełnia wiata garażowa, będąc przy tym rozwiązaniem o wiele tańszym i jednocześnie wiążącym się z mniejszą ilością formalności. Sprawdź, kiedy wiata na samochód wymaga uzyskania pozwolenia, i czy można postawić ją w dowolnym miejscu działki.
Co to jest wiata?
Chociaż w przepisach nie funkcjonuje jednoznaczna definicja tego, czym jest wiata, prawo budowlane najczęściej przyjmuje, że jest to lekka konstrukcja składająca się z dachu wspartego na słupach. Z racji, że nie jest budynkiem, nie może mieć jego cech, a więc nie powinna być zabudowana z większości lub z wszystkich stron. Jednak w kwestii tego, czy wiata może mieć ściany, niektóre interpretacje dopuszczają ich montaż, jeśli nie są one elementami nośnymi, a konstrukcja wciąż pozostaje słupowa.
Czy wiata na samochód wymaga pozwolenia?
Jako że wiata mieści się w pojęciu budowli, a nie budynku (za taki uznawany jest na przykład garaż), przy spełnieniu określonych warunków jej postawienie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Należy jednak zgłosić ten fakt do odpowiedniego organu.
Aby postawić wiatę garażową na zgłoszenie, musi ona:
- mieć powierzchnię mniejszą niż 50 m2,
- mieścić się w obrębie działki,
- spełniać ewentualne wymogi określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
- nie przekraczać liczby dwóch na każde 1000 m2 działki.
Wiatę garażową można postawić zarówno bezpośrednio przy budynku, jak i w pewnym oddaleniu od niego, jako budowlę wolnostojącą. Decydując o miejscu jej wybudowanie, należy mieć na uwadze przede wszystkim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o ile został sporządzony lub zawiera wytyczne względem budowli tego typu, oraz przepisy ustawy o drogach publicznych, które określają minimalną odległość obiektu od krawędzi jezdni.
Wiaty garażowe drewniane a murowane
W definicji tego, czym jest wiata, prawo budowlane nie zawiera wytycznych względem materiałów, z jakich może być zbudowana. Dopuszczalne są więc zarówno konstrukcje z drewna, jak i murowane. Wiaty garażowe drewniane mają wiele zalet, przekładających się na ich funkcjonalność i koszt wybudowania. Przede wszystkim są one bardzo trwałe i odporne na działanie warunków zewnętrznych, takich jak opady atmosferyczne, czy niskie i wysokie temperatury. Dużą zaletą jest również łatwość montażu poszczególnych elementów, dzięki czemu nie trzeba ani mieć specjalistycznych umiejętności, ani głowić się nad tym, jak zbudować wiatę samodzielnie. Również czas jej budowy jest zdecydowanie krótszy, gdyż nie wymaga stosowania mokrych materiałów budowlanych i pozwala uniknąć związanych z nimi przerw technologicznych.
Pewnym minusem może być natomiast konieczność konserwacji drewnianych belek i słupów odpowiednimi środkami, które przedłużą żywotność konstrukcji oraz zabezpieczą ją przed wilgocią.
Wiata drewniana – dostępne rozwiązania
Wiata na samochód może stanowić bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak aby spełniała swoją funkcję w sposób pełny i bezpieczny, konieczne jest wykonanie jej zgodnie ze sztuką budowlaną. Pomimo tego, że w przypadku spełnienia określonych warunków przy budowli tego typu nie jest konieczne sporządzenie planów, warto o nie zadbać, co pozwoli uniknąć nieporozumień w późniejszym czasie.
Decydując się na wiatę garażową, można wybierać zarówno z gotowych propozycji dostosowanych do samodzielnego montażu, jak i zlecić realizację obiektu firmie doświadczonej w tego typu projektach. Jednak chociaż wykonanie jej samemu pozwoli nieco zaoszczędzić, nie zawsze jest najlepszą opcją. Zlecenie postawienia wiaty odpowiedniemu podwykonawcy daje gwarancję, że budowla zostanie wykonana w zgodzie z aktualną wiedzą budowlaną, dzięki czemu będzie solidna i trwała.
Wiaty i inne obiekty realizowane przez firmę Drewo-majster zawsze powstają według najwyższych standardów. Duża dbałość na każdym etapie budowy sprawia, że wszystkie projekty są nienaganne pod każdym względem – zarówno w kwestii poprawności konstrukcji, jak i estetyki wykończenia.