domek letniskowy na pozwolenie

Domek letniskowy na zgłoszenie czy na pozwolenie na budowę?

Zmiana przepisów budowlanych, która weszła w życie w 2022 roku, otwiera nowe możliwości przed wszystkimi osobami marzącymi o własnym domku letniskowych – bez pozwolenia na budowę można wybudować obiekt już nie do 35 m2, a aż do 70 m2! Zobacz, jakie warunki musi spełniać taki budynek, i jak wygląda zgłoszenie budowy domku letniskowego w praktyce.

Czy można postawić domek letniskowy bez pozwolenia?

Obecnie dopuszczono możliwość stawiania domków letniskowych bez pozwolenia na budowę. Budynki te muszą spełniać jednak określone warunki, które zawarte są w prawie budowlanym lub są regulowane innymi ustawami. Należy również dopełnić stosownych formalności, by budynek nie został później uznany za samowolę budowlaną.

Jaki dom można wybudować bez pozwolenia?

Według polskiego prawa bez pozwolenia można wybudować zarówno budynek mieszkalny jednorodzinny, jak i budynek rekreacji indywidualnej (domek letniskowy), który z założenia jest wykorzystywany sezonowo. W zależności od tego, jakie będzie przeznaczenie budynku, należy spełnić różne warunki względem lokalizacji obiektu i jego konstrukcji.

Aby wybudować domek letniskowy bez pozwolenia, należy zadbać, by:

  • Powierzchnia jego zabudowy nie przekraczała 70 m2,
  • Był to obiekt parterowy bez użytkowego poddasza, budynek może mieć natomiast otwartą antresolę, analogicznie jak to miało miejsce wcześniej w przypadku domku letniskowego do 35m2 bez pozwolenia,
  • Był obiektem wolnostojącym zgodnym z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub, jeśli ten nie jest opracowany, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy,
  • Rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie przekraczała 6 metrów, a wysięg wsporników 2 metrów,
  • Na każdych 500 m2 działki stał maksymalnie jeden domek.

Jeśli te wymogi nie zostaną spełnione, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę domku letniskowego.

Zgłoszenie budowy domku letniskowego

Domek letniskowy na zgłoszenie wymaga dopełnienia określonych formalności. Jest ich jednak nieco mniej niż w przypadku budowy domu mieszkalnego bez pozwolenia. Aby możliwe było ruszenie z budową, najpóźniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac należy przedłożyć w urzędzie komplet dokumentów obejmujących wniosek zgłoszenia budowy, mapę z zaznaczonym budynkiem oraz kilka rysunków przedstawiających jego bryłę. Jeśli w ciągu 3 tygodni urzędnicy nie zgłoszą zastrzeżeń, uzyskana została tzw. cicha zgoda i budowa domku letniskowego będzie legalna.domek letniskowy na zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Kwestie praktyczne budowy domku letniskowego bez pozwolenia

Zanim przystąpi się do budowy domku letniskowego na zgłoszenie, konieczny jest wybór odpowiedniego projektu i podwykonawcy, a także przygotowanie stosownej dokumentacji do przedłożenia w urzędzie. Duża dostępność i różnorodność projektów domów letniskowych bez pozwolenia sprawia, że łatwo znaleźć gotowe plany odpowiadające indywidualnym potrzebom inwestora. W przypadku niestandardowych realizacji udaną alternatywą może być również zwrócenie się do doświadczonego biura architektonicznego, które przygotuje stosowne dokumenty – tutaj jednak należy liczyć się z wydatkiem większym niż 2-3 tysiące złotych, jakie kosztują gotowe projekty.

Chociaż domek letniskowy bez pozwolenia nie służy przez cały rok, warto zlecić jego realizację rzetelnemu i sprawdzonemu podwykonawcy, który zadba o poprawność jego konstrukcji. W ofercie firmy Drewo-majster można znaleźć zarówno domy z bali, jak i domki letniskowe. Duże doświadczenie ciesielskie pracowników sprawia, że wszelkie stawiane przez nich obiekty wyróżniają się wysoką kulturą techniczną, a przy tym są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Czy domek letniskowy na zgłoszenie może być używany przez cały rok?

Według przepisów polskiego prawa budynek rekreacji indywidualnej powinien być używany jedynie przez 180 dni w roku, przy czym pora roku nie ma znaczenia. Jednak ze względów praktycznych domki letniskowe często nie mają docieplonych ścian, przez co pobyt w nich możliwy jest tylko w cieplejszym okresie. Formalnie nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by domki letniskowe bez pozwolenia na budowę mogły służyć przez cały rok.