Domy z bali mają wiele zalet, a łatwość utrzymania ich w czystości jest jedną z nich. Czyszczenie i konserwacja drewnianych ścian, choć wydają się nieco czasochłonnymi zajęciami, nie są zbyt skomplikowane. Zobacz, w jaki sposób pielęgnować powierzchnie z naturalnego drewna, by wciąż zachwycały tak samo, jak na początku.
W jaki sposób dbać o drewniane powierzchnie?
Chociaż drewno zastosowane do wykończenia wnętrza może być i piękne, i trwałe, warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą dłużej utrzymać go w dobrym stanie. W przypadku drewnianych powierzchni bardzo ważne jest unikanie czynników, które mogłyby wpłynąć na strukturę wykorzystanego surowca, a więc przede wszystkim wysokich temperatur i nadmiernego moczenia.
Woda, wnikając w głąb przez niewidoczne gołym okiem ubytki, może wywołać trudne do usunięcia przebarwienia. Również uszkodzenia termiczne, powstające w wyniku kontaktu drewna z gorącymi naczyniami, czy innymi rozgrzanymi przedmiotami, są praktycznie niemożliwe do naprawienia.
Wybierając drewniane podłogi, ściany lub meble, warto pamiętać, że niektóre gatunki drewna są dość miękkie, a przez to podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też należy zachować dużą ostrożność, posługując się w ich otoczeniu ostrymi przedmiotami, czy przesuwając meble po podłodze. Wszelkie mikrouszkodzenia, choć początkowo niewidoczne, naruszają zewnętrzną warstwę ochronną i mogą prowadzić do zmiany właściwości fizycznych surowca oraz osłabienia jego struktury.
Sposoby na czyszczenie drewnianych ścian
Drewno wykorzystywane do wykańczania wnętrz posiada wiele właściwości, które sprawiają, że pielęgnacja i konserwacja drewnianych ścian oraz podłóg nie jest ani zbyt wymagająca, ani zbyt czasochłonna. Przede wszystkim surowiec ten nie przyciąga kurzu i nie gromadzi wilgoci w taki sposób, jak inne materiały, przez co pleśń, grzyby, czy bakterie nie mają zapewnionych warunków do rozwoju i po prostu na nim nie występują. Pomimo tego, konieczne jest regularne czyszczenie drewnianych ścian, podłóg oraz mebli.
Istnieją różne sposoby na pielęgnację i konserwację drewna, jednak za każdym razem muszą być one dobrane z uwzględnieniem gatunku i właściwości surowca. Na przykład drewno egzotyczne (heban, palisander, wenge i inne) jest zazwyczaj twardsze i zawiera więcej naturalnych żywic oraz olejków, przez co najlepszym sposobem jego zabezpieczenia jest olejowanie. Natomiast decydując się na lakierowanie, konieczne może być użycie specjalnego gruntu, który pozwoli lakierowi się utrzymać.
Mycie drewnianych ścian wykonanych z drewna lakierowanego jest dość łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności – wystarczy woda z łagodnym detergentem przeznaczonym do pielęgnacji drewna i miękka szmatka. Wszelkie powierzchnie tego typu najlepiej jest przecierać wilgotną ściereczką, tak by uniknąć nadmiernego moczenia, co mogłoby wpłynąć na strukturę drewna i spowodować powstanie przebarwień. Podobnie pielęgnuje się również powierzchnie poddane olejowaniu. Tutaj jednak należy wybrać środek przeznaczony do drewna olejowanego. Nieco inne są natomiast sposoby na czyszczenie drewnianych ścian i podłóg, które zostały wypastowane preparatami zawierającymi woski lub parafinę – takie powierzchnie przede wszystkim się odkurza i poleruje.
Konserwacja drewnianych ścian – porady
Chociaż regularne czyszczenie drewnianych ścian jest ważne, to jednak należy pamiętać również o konserwacji powierzchni z drewna. Zabezpieczenie ich odpowiednimi preparatami nie tylko poprawia ich estetykę, ale również chroni przed uszkodzeniami i przebarwieniami. Wybierając odpowiedni środek do drewna, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by miał niezbędne atesty i był przeznaczony do stosowania we wnętrzach.
Konserwacja drewnianych ścian może odbywać się na różne sposoby:
- Lakierowanie
W wyniku lakierowania drewno zostaje pokryte dodatkową warstwą, która zabezpiecza je przed działaniem promieni słonecznych i uszkodzeniami. Warto jednak pamiętać, że lakiery i lakierobejce mogą zmieniać wygląd drewna, nadając mu nieco inny odcień.
- Olejowanie
Olejowanie polega na wtarciu preparatu na bazie olejów w drewno. Wybór tej metody konserwacji drewnianych ścian i podłóg ma wiele zalet. Oleje wnikają w głąb drewna, nie tworząc dodatkowej zewnętrznej powłoki, przez co całość jest nie tylko odpowiednio zabezpieczona przed działaniem szkodliwych czynników, a również prezentuje się bardzo naturalnie.
- Woskowanie
Woskowanie drewna jest jedną z najbardziej znanych metod konserwacji drewnianych ścian i podłóg. Wykorzystuje się w nim specjalne pasty lub płynne preparaty, które nałożone na powierzchnię, zabezpieczają ją przed uszkodzeniami, jednocześnie nadając świeżego wyglądu.
Pielęgnacja drewna a jego trwałość
Pomimo tego, że drewno jest surowcem naturalnym i podlega procesowi rozkładu, odpowiednie zabezpieczenie go wystarczy, by mogło nie tylko służyć dłużej, ale również zachwycać swoim wyglądem. Tyczy się to jednak nie tylko drewnianych elementów wykończenia wnętrz, ale również samych domów z drewna, które potrafią przetrwać nawet 100-140 lat.
Budując domy drewniane, firma Drewo-Majster zawsze wykorzystuje surowiec drzewny wysokiej jakości, dzięki czemu realizowane projekty są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale również estetyczne, a pielęgnacja i czyszczenie drewnianych ścian i innych powierzchni, które się w nich znajdują jest łatwe i niezbyt problematyczne.