jakie są rodzaje więźby dachowej

Czy wiesz, jakie są rodzaje więźby dachowej?

O istotnej roli dachu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że tym, co odpowiada za jego wytrzymałość, jest nie tyle samo pokrycie, ile niewidoczna z zewnątrz konstrukcja więźby dachowej. Zobacz, jakie są jej funkcje i rodzaje, a także poznaj odpowiedź na pytanie, czy istnieją ograniczenia względem jej wyboru.

Co to jest więźba dachowa?

Więźba dachowa to szkielet dachu, na który przenoszony jest ciężar pokrycia dachowego i jego obciążeń wynikających z działalności warunków atmosferycznych. Najczęściej wykonana jest z drewnianych elementów lub gotowych prefabrykatów. Wyróżnia się kilka rodzajów więźby dachowej, a jej wybór zależy przede wszystkim od kubatury i parametrów obiektu, na którym ma być położona.

Jakie są więźby dachowe?

W przypadku budownictwa jednorodzinnego, wśród najczęściej spotykanych rodzajów więźby dachowej można wymienić: więźbę krokwiową, więźbę krokwiowo-jętkową i więźbę płatwiowo-kleszczową.

Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od kilku czynników, między innymi:

  • rozpiętości dachu,
  • kształtu dachu,
  • charakteru poddasza – w przypadku domów z poddaszem użytkowym stosuje się inne rozwiązania niż w domach ze strychem,
  • rodzaju planowanego pokrycia dachowego – waga poszczególnych pokryć może się wahać od 5-7 kg/ m2 w przypadku blachy płaskiej do aż 40-75 kg/m2 w przypadku dachówki ceramicznej,
  • sił działających na konstrukcję więźby dachowej – prócz obciążeń stałych związanych z ciężarem własnym i ciężarem pokrycia, na dach działają również obciążenia zmienne, na przykład napór wiatru i deszczu, czy zalegający śnieg, co również należy uwzględnić w projekcie domu.

Więźba krokwiowa

Więźba krokwiowa to jeden z rodzajów więźby dachowej najprostszych pod względem konstrukcji. Stosowana jest zazwyczaj w przypadku budynków o rozpiętości ścian zewnętrznych do 7 metrów i przy nachyleniu połaci dachowej mieszczącej się w zakresie 40-60°. Do jej budowy wykorzystywane są krokwie o długości 4,5-6 m. Łączone parami, dolnymi końcami stykają się z murłatami lub belkami ściągowymi stanowiącymi konstrukcję nośną stropu. Niekiedy stosuje się również dodatkowe wzmocnienia w postaci wieńców lub słupków oraz wiatrownice, które przybija się ukośnie do krokwi.

Więźba krokwiowo-jętkowa

Więźba krokwiowo-jętkowa stosowana jest w przypadku obiektów ze ścianami zewnętrznymi o rozpiętości od 6-7 metrów do nawet 11. Konstrukcja tej więźby dachowej przypomina wcześniejszy układ krokwiowy, tutaj jednak stosuje się dodatkowe elementy, nazywane jętkami, które montuje się pomiędzy parami krokwi w odległości około 1/3 lub 1/2 odległości od kalenicy. To rozwiązanie jest często stosowane w domach z poddaszem użytkowym – wówczas jętki mogą służyć jako belki stropu pomieszczeń.

Więźba płatwiowo-kleszczowa

Wśród rodzajów więźby dachowej układ płatwiowo-kleszczowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań i może być stosowany również w dachach o rozpiętości 12-16 metrów i nachyleniu 6-70°. W tym przypadku wykorzystywane są nie tylko krokwie i murłaty, ale również montowane poziomo płatwie, słupy, które je podpierają i przenoszą z nich obciążenia na strop oraz ściany nośne, a także kleszcze – belki montowane pomiędzy przeciwległymi krokwiami i obejmujące je z dwóch stron, czasami również ze słupami. Taka konstrukcja więźby dachowej zapewnia dużą stabilność i wytrzymałość całego dachu.więźba dachowa rodzaje

Konstrukcja więźby dachowej – komu zlecić?

Więźba dachowa jest elementem budynku, który nie tylko musi znieść spore obciążenie, ale także jest narażony na działanie wielu niekorzystnych czynników, w tym niskich temperatur zimą i wysokich latem. Dlatego też, aby móc nie martwić się o jego trwałość i solidność, warto zlecić jego wykonanie profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w tego typu konstrukcjach. Firma Drewo-Majster to producent wysokiej jakości więźby dachowej. Wykonywane przez nią konstrukcje drewniane dachów powstają z najlepszego gatunkowo surowca. Poddany stosownej obróbce jest wyjątkowo wytrzymały i trwały, co w połączeniu z wysoką kulturą techniczną wykonawców, przekłada się na stabilność i wysoką jakość całej realizacji.