ekologiczny dom przyjazny dla środowiska

Ekologiczny dom, czyli drewniany dom przyjazny dla środowiska

Budownictwo ekologiczne (zrównoważone), które jeszcze kilkanaście lat temu traktowane było jako alternatywa dla powszechnych rozwiązań, dziś powoli staje się normą. Decydując się na dom przyjazny środowisku, warto jednak zadbać nie tylko o wyposażenie go w nowoczesne systemy pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię sieciową, ale również o wybór odpowiedniej technologii budowy. Zobacz, co jest bardziej ekologiczne – domy z drewna czy murowane – i znajdź rozwiązanie dla siebie. 

Domy ekologiczne z drewna

Chociaż o ekologii w budownictwie mówi się często, zazwyczaj odnosi się ją do kwestii energooszczędności i obniżania zapotrzebowania budynków na energię pierwotną. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pierwszym krokiem do wybudowania domu przyjaznego środowisku, jest wybór takiej technologii, która zużywa jak najmniej surowców naturalnych – zarówno odnawialnych, jak i nieodnawialnych, przy czym istotne są nie tylko te wykorzystywane bezpośrednio podczas robót budowlanych, ale również te, które biorą udział w produkcji materiałów i prefabrykatów. Dla przykładu – do wyprodukowania 1000 cegieł w cegielni niezbędne jest około 500 litrów wody, a kolejne 800 l zużywane jest w trakcie stawiania z nich ścian na placu budowy. Oczywiście wartości te mogą się wahać w zależności od wielkości elementów i rodzaju użytego spoiwa, jednak różnice te nie będą zbyt znaczne. Woda jest także niezbędna do przygotowania mieszanki betonowej (ok 200-300 l/m3) i zapraw cementowych (170-210 l/m3), polewania betonu podczas jego pielęgnacji (100-200 l/m3), czy robót tynkowych (3-5 l/m2) – a to tylko niektóre z prac wykonywanych podczas stawiania domu.

W przypadku domów z bali, gdzie mokrych materiałów używa się niemal wyłącznie do wylania fundamentów, zużycie wody jest wielokrotnie niższe. Do tego samo drewno jest o wiele bardziej przyjazne środowisku niż pustaki czy cegła i przez to lepiej sprawdza się w ekologicznych domach. Co więcej, pozyskiwanie go ze zrównoważonych upraw umożliwia sprawowanie kontroli nad wycinką i pozwala na regularne odbudowywanie drzewostanu.

Ekologiczne rozwiązania w domu

Ważnym aspektem każdego ekologicznego domu jest również wspominana wcześniej energooszczędność. Cecha ta jest powiązana bezpośrednio z codzienną eksploatacją budynku i jego zapotrzebowaniem na energię pierwotną. Aby ograniczyć późniejsze zużycie prądu, warto o niektóre aspekty zadbać już na etapie budowy obiektu. Z punktu widzenia energooszczędności domów ekologicznych z drewna istotne jest między innymi takie zaprojektowanie budynku, by był on nie tylko funkcjonalny, ale również łatwy do ogrzania, a więc pozbawiony licznych przegród wewnętrznych, czy mostków termicznych. Tutaj kluczowe może być nie tylko wybranie materiałów odpowiedniej jakości, ale również podwykonawcy, który w sposób fachowy i poprawny wykona wszelkie roboty budowlane i montażowe. W przypadku ekologicznych domów drewnianych jakość wykonania konstrukcji ma duże znaczenie, dlatego decydując się na wybudowanie takiego budynku, warto wybrać rzetelną firmę. Drewo-Majster ma na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów, w tym domy drewniane, domki letniskowe oraz altany, wiaty i inne budowle o charakterze użytkowym. Dzięki fachowej wiedzy, popartej dużym doświadczeniem w pracy z drewnem, każda realizacja pod szyldem firmy odznacza się estetyką i jest nienaganna pod względem technicznym.las ekologiczny dom przyjazny dla środowiska

Co zrobić, aby dom był ekologiczny?

Szukając ekologicznych rozwiązań w domu, które przysłużą się nie tylko naturze, ale również domowemu budżetowi, warto zaplanować montaż dodatkowych systemów umożliwiających odzyskiwanie energii (rekuperacja) lub pozyskiwanie jej z odnawialnych źródeł (pompa ciepła, panele fotowoltaiczne). Wiele z nich można zainstalować również wówczas, gdy obiekt jest zamieszkały.

Decydując się na te nowoczesne instalacje, warto wziąć pod uwagę materiał, z jakiego powstał budynek. Ekologiczne domy drewniane, z uwagi na cechy samego drewna (m.in. wysoką izolacyjność i zdolność kumulowania ciepła), posiadają wiele cennych właściwości pozwalających na efektywniejsze gospodarowanie energią.

Mając wiedzę na temat tego, jak wygląda ekologiczny dom, łatwiej dokonywać świadomych wyborów, działając na rzecz ochrony środowiska, również w momencie, gdy buduje się dom.