Budowa altany z bali może okazać się dość sporym przedsięwzięciem, jednak gotowa będzie stwarzała idealną przestrzeń odpowiednią do odpoczynku, czy zagospodarowania jej w każdy inny, dowolny sposób. Zobacz, co ma znaczenie przy wyborze projektu, jak wypadają koszty realizacji, a także czy zgłoszenie budowy altany drewnianej jest zawsze konieczne.
Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę altanki?
Obecnie budowa altany wolnostojącej może, ale nie musi wymagać uzyskania pozwolenia budowlanego. Aby nie została uznana za samowolę, musi spełniać pewne wymogi względem wymiarów i gęstości zabudowy działki. Określa je Prawo budowlane, art. 29. [Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę].
Ten sam dokument jednocześnie stwierdza, że potrzebne nie jest nawet zgłoszenie budowy altany, co znacznie skraca czas trwania całego przedsięwzięcia i pozwala ominąć wcześniejszą, trwającą ponad 3 tygodnie procedurę.
Jaka altana bez pozwolenia?
Aby altana bez pozwolenia ani zgłoszenia była wybudowana zgodnie z prawem, musi:
- być wolnostojąca – nie może przylegać żadną ze stron do budynku mieszkalnego,
- mieć powierzchnię zabudowy do 35 m2, licząc po zewnętrznym obrysie rzutu pionowego,
- nie przekraczać liczby dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Z punktu widzenia formalności nie ma znaczenia ani zastosowana technologia, ani późniejszy sposób zagospodarowania obiektu – a tych może być mnóstwo. Zobacz, do czego możesz wykorzystać altanę.
Budowa altany – krok po kroku
Budowę altany drewnianej można podzielić na kilka odrębnych etapów. Są one bardzo podobne niezależnie od tego, czy altana wymaga zgłoszenia, czy nie.
- Ustalenie lokalizacji altany.
Zanim przystąpi się do budowy altany z bali lub innych materiałów, warto dobrze przemyśleć jej przeznaczenie oraz lokalizację. Związana na trwałe z ziemią może okazać się trudna do późniejszego przeniesienia w inne miejsce. Wskazane byłoby także przeprowadzenie pomiarów, które określą maksymalny metraż obiektu.
Altana powinna stać na płaskim terenie, w takiej odległości od granicy działki, by nie zakłócała miru domowego sąsiadów. Jednocześnie musi się wpisywać w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o ile dokument ten porusza kwestie istotne z punktu widzenia jej budowy (wygląd, powierzchnia zabudowy działki itp.).
- Wybór projektu.
Wybór projektu altany powinien być uzależniony przede wszystkim od założonej dla niej funkcji, preferowanej wielkości, czy stylu, w jakim utrzymana jest bryła domu oraz ogród. Gotowe plany sprzedawane przez biura architektoniczne zazwyczaj nie są drogie i kosztują do kilkuset złotych. Budowa altany ogrodowej według nich wymaga jednak zadbania we własnym zakresie o materiały, a także znalezienia podwykonawcy, który się podejmie realizacji. Pewne ułatwienie w tej kwestii stanowią konstrukcje do samodzielnego montażu. Ich wybór na rynku jest bardzo duży, a różnorodność modeli ułatwia znalezienie odpowiedniego.
Decydując się na określony projekt, warto uwzględnić również kwestie finansowe. W zależności od rodzaju i ilości zastosowanych materiałów postawienie oraz zadaszenie konstrukcji może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla przykładu koszt budowy altany drewnianej to od 3-5 tysięcy wzwyż. Jeśli dołożymy tego ewentualne wynagrodzenie podwykonawcy, suma ta dodatkowo wzrośnie.
- Przygotowanie podłoża.
Budowa altany z bali lub innego rodzaju drewna nie powinna odbywać się bez odpowiednio przygotowanego podłoża. W zależności od wielkości i modelu konstrukcji można zdecydować się na umieszczenie jej na bloczkach fundamentowych ułożonych na ustabilizowanym żwirem podłożu lub stopach fundamentowych wmurowanych na głębokość 70-80 cm poniżej linii gruntu. Trzecim sposobem jest przygotowanie betonowej wylewki, która skutecznie odizoluje altanę od ziemi.
- Montaż altany.
W przypadku budowy altany drewnianej elementy nośne mocuje się bezpośrednio do betonu za pomocą specjalnych kotw lub śrub. Do nich zaś montuje się ściany oraz krokwie podtrzymujące dach. Chociaż budowa altany krok po kroku nie jest trudna, warto zlecić ją odpowiedniemu podwykonawcy, który zadba o poprawność techniczną i estetykę całej konstrukcji.
Firma Drewo-Majster wykonuje altany drewniane różnego typu i przeznaczenia, a także domy z bali oraz domki letniskowe. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego projektu oraz dużemu doświadczeniu w pracy z drewnem realizujemy również niestandardowe projekty. Już teraz poznaj szczegóły naszej oferty!
- Urządzenie altany.
Ostatnią rzeczą, o jaką należy zadbać przy budowie altany drewnianej, jest jej wykończenie. Jeśli została wykonana z drewna nieimpregnowanego, warto ją również dodatkowo zabezpieczyć, co zwiększy jej wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych.
Wnętrze altany można urządzić w dowolnym stylu, wykorzystując różnego rodzaju materiały i elementy wyposażenia. Meble wypoczynkowe, huśtawki i hamaki pozwolą stworzyć przyjemną przestrzeń do relaksu. Zobacz też pomysły na drewnianą altankę z grillem, dzięki którym zamieni się ona w letni kącik jadalniany.