Decydując się na budowę w technologii drewnianej, trzeba wybrać odpowiednie drewno na dom. Stosowane w konstrukcji ścian i stropów ma spore znaczenie dla trwałości budynku, a z racji tego, że często pozostaje odsłonięte, wpływa także na walory estetyczne obiektu. Zobacz, jakie drewno na dom sprawdza się najlepiej i na które jego parametry należy zwrócić szczególną uwagę.
Jakie drewno do budowy domu?
Aby zagwarantować jak najwyższą jakość konstrukcji, materiał na dom z bali powinien odznaczać się odpowiednimi właściwościami wytrzymałościowymi i sprężystymi. Wartości dla poszczególnych ich cech zostały określone w normie PN-EN 338. Wyróżnia ona 12 klas dla drewna litego z gatunków iglastych (oznaczenia od C14 do C 50) oraz 8 klas dla drewna z gatunków liściastych (oznaczenia od D18 do D70). Jeśli chodzi o drewno na dom z bali, cena materiału często zależy właśnie od tego parametru – wyższa klasa wiąże się zazwyczaj z większymi kosztami zakupu.
Z punktu widzenia późniejszej obróbki i łączenia bali, spore znaczenie ma także twardość materiału. Jakie drewno na dom w tym przypadku sprawdza się najlepiej? Wbrew pozorom wcale nie to najtwardsze. Materiał na dom z bali powinien być sprężysty, podatny na obróbkę i dość miękki.
Innym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze drewna na dom, jest jego wilgotność. Pomimo tego, że jest to materiał naturalnie higroskopijny i wymienia parę wodą z otoczeniem, wszystkie elementy konstrukcyjne wyjściowo powinny być odpowiednio wysuszone. Zbyt mokre są podatne na rozwój grzybów lub, co gorsze, kurczą się w niekontrolowany sposób wskutek naturalnego odparowywania wody. Z kolei przy przekroczeniu dolnej granicy optymalnej wilgotności łatwo pękają.
Rodzaje drewna na dom
Rodzaje drewna na dom najczęściej dzieli się ze względu na gatunek drzew, z jakich zostało pozyskane. Wśród najpopularniejszych gatunków obecnie stosowanych można wymienić:
- Drewno świerkowe – ze względu na swoje właściwości bardzo dobrze sprawdza się jako drewno na nowy dom. Jest miękkie, sprężyste i dość wytrzymałe. Najlepsze parametry wytrzymałościowe ma materiał pozyskiwany z drzew rosnących w górach – srogie warunki sprawiają, że jest on jeszcze trwalszy i odporniejszy na czynniki zewnętrzne.
- Drewno sosnowe – sosna ma wiele cech cennych dla budownictwa drewnianego. Cechuje się miękkością i sprężystością, jednocześnie jest także podatna na obróbkę.
- Drewno modrzewiowe – modrzew jest jednym z gatunków, które bardzo dobrze sprawdza się jako drewno na domy. Pomimo tego, że jest trudny w obróbce, wykorzystuje się go ze względu na interesujący wygląd oraz wybitną trwałość.
- Drewno jodłowe – jest dość gęste i podatne na obróbkę. Jednocześnie łatwo poddaje się głębokiej impregnacji. Występuje w wielu różnych odcieniach (od bieli i żółci, po odcienie zielonkawe), co może być zarówno wadą, jak i zaletą przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie drewno do budowy domu wybrać.
Zobacz, jakie inne kryteria można zastosować, jeśli chodzi o rodzaje bali na dom.
Ile kosztuje drzewo na dom?
Koszt zakupu materiałów zależy przede wszystkim od tego, ile drewna na dom będzie potrzebne.
Z kolei, aby to oszacować, należy wziąć pod uwagę między innymi wielkość budynku, ilość kondygnacji i liczbę przegród wewnętrznych. Znaczenie dla ogólnej wyceny projektu mają także grubość i sposób obróbki bali oraz klasa i gatunek drewna, z którego zostały wykonane.
Koszty budowy można jednak nieco obniżyć, mając własne drewno na dom. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę, by było ono odpowiedniej jakości. Zbyt niska klasa materiału wpływa na trwałość budynku, obniża komfort mieszkańców oraz przyczynia się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Optymalna pozwala jednak stworzyć przyjazną do życia przestrzeń – odkryj 5 powodów, dla których warto zamieszkać w drewnianym domu.
Drewo-Majster – profesjonalista, któremu warto zaufać
Szukasz firmy, który pomoże spełnić Ci marzenie o drewnianym domu? Drewo-Majster to wykonawca domów z bali, domków letniskowych i użytkowych konstrukcji z drewna. Na polskim rynku działa już od kilku lat, co rok powiększając liczbę swoich zadowolonych klientów. Podchodząc indywidualnie do każdego projektu, podpowiadamy, jakie drewno na dom sprawdza się najlepiej oraz prowadzimy inwestorów przez wszystkie etapy budowy.
Potwierdzeniem wysokiej jakości jest także drewno na dom z bali, które stosujemy. Budujemy ze świerka sprowadzanego z karpackich lasów Ukrainy. Panujące tam warunki sprawiają, że jest ono jeszcze trwalsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne, przez co idealnie sprawdza się w konstrukcjach mieszkalnych.