Aktualne warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać nowo powstające budynki, narzucają dość rygorystyczne normy względem rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną. Wytyczne te są takie same zarówno dla domów murowanych, jak i drewnianych. Jednak czy dom z bali i energooszczędność idą w parze? Zobacz, jakie perspektywy otwierają nowe technologie przed drewnianymi budynkami i czy faktycznie mogą one spełniać bieżące normy.
Czy dom z drewna może być energooszczędny?
Dla większości osób synonimem solidnego, energooszczędnego domu są budynki murowane. Jednak również konstrukcje drewniane wykonane w odpowiedniej technologii i z zachowaniem należytej kultury technicznej mogą odznaczać się odpowiednio niskim wskaźnikiem zapotrzebowania na energię pierwotną (EP). Parametr ten odnosi się do ilości energii niezbędnej do ogrzania, klimatyzowania, a także wentylacji budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej dla wszystkich jego mieszkańców. W porównaniu do innych surowców budowlanych takich jak beton, czy glina, drewno odznacza się doskonałymi parametrami izolacyjnymi i pojemnością cieplną, co zresztą było wykorzystywane przez tysiąclecia, zanim dostępność innych materiałów budowlanych wzrosła na tyle, by wyprzeć ten naturalny budulec.
Ściany wznoszone z bali stanowią jednocześnie konstrukcję budynku, jak i jego izolację termiczną. Aby jednak dom drewniany odznaczał się energooszczędnością, konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod łączenia bali tak, by poziome łączenia były szczelne i nie obniżały izolacyjności całej przegrody, a ewentualne mostki termiczne występowały w takich samych miejscach, jak w przypadku budynków powstałych w innych technologiach, a więc przy złączeniu ścian zewnętrznych z dachem i stropem. Samo drewno ma także zmienny opór cieplny, co przekład się na to, że jego właściwości zmieniają się wraz z temperaturą. W jego przypadku, im niższa temperatura na zewnątrz, tym lepsze właściwości izolacyjne zyskuje drewno, pozwalając na zachowanie komfortu cieplnego nawet przy dużych mrozach. Duże znaczenie ma tutaj również zdolność kumulowania energii przez bale – gdy temperatura się obniża, drewno uwalnia ciepło do czasu, aż jej wartości się wyrównają.
Dobre parametry względem izolacji ścian mogą posiadać również domy w konstrukcji szkieletowej. Tutaj jednak stosuje się nieco cieńsze elementy konstrukcyjne i ocieplenie przegród dodatkową warstwą termoizolacyjną, co pozwala ograniczyć straty ciepła i korzystnie wpływa na bilans energetyczny budynku.
Dom z drewna a energooszczędność
Izolacyjność cieplna ścian to nie jedyny wyznacznik tego, czy budynek jest energooszczędny. Dom powinien być bowiem jeszcze odpowiednio zaprojektowany i zorientowany, co umożliwia pełne wykorzystanie energii płynącej z odnawialnych źródeł, np. energii słonecznej. Istotnym elementem jest także sposób ogrzewania i rozsądne rozmieszczenie odbiorników ciepła. W energooszczędnym domu można zastosować praktycznie dowolny system grzewczy. Ze względów ekologicznych warto wybierać jednak te czerpiące z odnawialnych źródeł jak pompy ciepła gruntowe lub powietrzne i fotowoltaika. Coraz korzystniej wypadają także pompy ciepła powietrze-powietrze. Z innych technologii można rozważyć również tradycyjny kominek.
Energooszczędny dom – wybór projektu i wykonawcy
Jeśli chcesz, by Twój dom z drewna cechowała energooszczędność, istotnym aspektem jest właściwy wybór zarówno projektu, jak i wykonawcy. Pod względem zapotrzebowania na energię pierwotną dużo korzystniej wypadają budynki o prostej bryle i dwuspadowym dachu, gdzie ilość miejsc, przez które może uciekać ciepło, jest bardzo ograniczona. Ważne jest również odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, co pozwoli ogrzać budynek mniejszą ilością energii.
Montaż domu z bali, ze względu na energooszczędność i bezpieczeństwo budynku, powinien być zawsze prowadzony przez doświadczonych fachowców, którzy odznaczają się dokładnością i starannością. Firma Drewo-majster ma na swoim koncie wiele udanych realizacji, a jej oferta jest bardzo bogata i obejmuje między innymi domy z bali, domy kanadyjskie, domki letniskowe, czy inne konstrukcje o charakterze użytkowym. Zlecając pracę właśnie nam, można mieć pewność, że wszystko zostanie wybudowane zgodnie ze sztuką, a sam budynek będzie nienaganny pod względem technicznym i spełni nakazane wymogi.