drewniane domy na działkę

Drewniane domy na działkę

Według danych z ostatniego okresu, domy z bali na działkę cieszą się coraz większą popularnością, a ich liczba systematycznie rośnie. Montowane w ogrodach, czy na parcelach o charakterze rekreacyjnych mogą być idealnym miejscem na weekendowy lub wakacyjny odpoczynek. Dużym atutem rozwiązań tego typu jest niski koszt budowy oraz duża dostępność gotowych projektów. Zobacz, co musisz wiedzieć, planując postawienie drewnianego domku na działkę.

Dom drewniany na działkę – kiedy bez pozwolenia?

Aktualne przepisy znacznie upraszczają stawianie niedużych konstrukcji drewnianych takich jak domki na narzędzia, domki ogrodowe, altany czy całoroczne lub letniskowe domy z bali na działkę. Dla obiektów o metrażu do 35 metrów kwadratowych, czy to w technologii murowanej, czy drewnianej, nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie planu realizacji takiego budynku do właściwego organu. Dla działek położonych na terenach miejskich jest to wydział administracji architektoniczno-budowlanej Urzędu Miasta, natomiast w przypadku lokalizacji na obszarach wiejskich – Starostwo Powiatowe. Według zapowiedzi Rządu już wkrótce ma być również możliwe budowania na zgłoszenie domów do 70 metrów kwadratowych, co otworzy nowe możliwości zarówno tym inwestorom, którzy planują postawienie letniskowego domu drewnianego na działkę, jak i osobom chcącym wybudować mały dom jednorodzinny.

Aby móc postawić domek na działkę bez pozwolenia, budynek musi spełniać następujące warunki:

  • powierzchnia jego zabudowy nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych,
  • może posiadać jedynie jedną kondygnację, przy czym dopuszczalne jest wybudowanie antresoli lub nieużytkowego poddasza (strychu),
  • nie można postawić większej liczby domków niż jeden na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Jaki domek na działkę wybrać?

Obecne przepisy dotyczące budowy na zgłoszenie nie określają technologii, w której ma powstać budynek, dlatego można zdecydować się zarówno na postawienie obiektu murowanego, jak i drewnianego. W przypadku domków rekreacyjnych najczęstszym wyborem są jednak parterowe domy z bali na działkę, często z tarasem. Ich montaż ma wiele zalet. Przede wszystkim są o wiele tańsze niż budynki z cegły, czy pustaka, a ich postawienie może zająć jedynie do kilku tygodni. Jednocześnie na rynku dostępne jest wiele różnych projektów, dzięki czemu łatwo wybrać taki, który będzie odpowiadał indywidualnym preferencjom inwestora zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Zdecydowanie się na dom drewniany na działkę ma również inne korzyści – drewno jako surowiec budowlany odznacza się prozdrowotnymi właściwościami, sprawiając, że odpoczynek w jego otoczeniu jest jeszcze efektywniejszy i przyjemniejszy.altana alternatywa domu na działkę

Altana jako alternatywa dla domku na działkę

Domek na działkę, choć ma wiele zalet, nie jest jedyną opcją, którą warto rozważyć, gdy chce się stworzyć przyjazną przestrzeń do odpoczynku. Współczesne drewniane altany są równie solidne i estetyczne, a przy tym można je postawić zarówno w ogrodzie, jak i na parcelach poza miastem. W ich przypadku często nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Możliwość wyboru kształtu altany, jej wymiarów, czy ilości zabudowanych ścian otwiera szerokie perspektywy projektowe, dzięki czemu można opracować projekt na miarę własnych potrzeb i dostosować go do otoczenia, w którym ma się znajdować.

Decydując się na altanę lub nieduży letniskowy domek na działkę, warto skorzystać z usług doświadczonych firm zajmujących się produkcją domów z bali. Drewo-majster ma w swojej ofercie domy z bali i budynki rekreacyjne do 35 metrów kwadratowych, które ze względu na wykorzystane technologie z powodzeniem będą mogły służyć przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim. Ich projekty, na życzenie Klienta, mogą uwzględniać dodatkowo również antresole, czy tarasy, dzięki czemu są jeszcze bardziej funkcjonalne. Możliwe do realizacji są również drewniane altany w dowolnym kształcie i rozmiarze.