Ocieplenie ścian zewnętrznych to aspekt, który w odniesieniu do domów drewnianych budzi najwięcej kontrowersji i często dzieli ludzi na zwolenników i przeciwników budowania z bali, czy w systemie szkieletowym. Jednak czy w przypadku domu z bali izolacja dodatkowa jest konieczna? Zobacz, jak ocieplić drewniany dom i czy warto iść tą drogą.
Ocieplenie domu drewnianego a właściwości drewna
Drewno jako surowiec budowlany odznacza się o wiele większą izolacyjnością cieplną niż inne, popularnie stosowane materiały. Przy grubości ścian zewnętrznych na poziomie 25 cm, bale sosnowe pod względem pojemności cieplnej ustępują wyłącznie konstrukcjom z żelbetonu (które raczej nie są powszechnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym) i nieznacznie tym z bloków silikatowych. Jednocześnie potrafią zgromadzić ponad dwa razy więcej ciepła niż ściana z betonu komórkowego i niemal o połowę więcej niż ściana z pustaków ceramicznych.
W kontekście energooszczędności i izolacji termicznej domu z drewna, szczególnie istotny jest fakt, że izolacyjność termiczna nie jest wartością stałą, lecz rośnie wraz ze spadkiem temperatury otoczenia, co korzystne jest zwłaszcza zimą i umożliwia zmniejszenie nakładów finansowych na ogrzewanie.
Izolacja termiczna domów z drewna
Liczne badania i obserwacje poczynione w najzimniejszych regionach świata potwierdzają, że domy z bali litych mają zdolność utrzymywania komfortu cieplnego i same w sobie są ciepłe, chociaż grubość ich ścian jest mniejsza niż 25 cm i tym samym nie spełnia europejskich norm współczynników przenikania ciepła. Współczesne regulacje prawne traktują bowiem wszystkie domy na równi, bez względu na materiał, z którego powstały. To niestety wpływa na to, jak się buduje z bali, i czym można ocieplić drewniany dom.
Dom z bali – izolacja ścian zewnętrznych
Wykonanie dodatkowej izolacji termiczna domu z drewna ma na celu przede wszystkim zmianę bezwładności cieplnej budynku – im wyższa jej wartość, tym bardziej stała temperatura panuje wewnątrz. Najczęściej jako dodatkową warstwę stosuje się wełnę mineralną skalną lub szklaną. Materiał ten ma bowiem zbliżone do drewna parametry paroprzepuszczalności, a co za tym idzie nie ogranicza przepływu pary wodnej. Wełna mineralna jest również niepalna i chociaż nieco droższa, wypada o wiele korzystniej niż styropian, który powoduje skraplanie się wody i zawilgocenie ścian, prowadząc w efekcie do osłabienia drewnianej konstrukcji. Ocieplenie domu drewnianego można wykonać również z wykorzystaniem płyt drzewno-magnezytowych, które wpłyną nie tylko na poziom termoizolacyjności, ale również poprawią akustykę w pomieszczeniach.
Ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz
Chociaż izolacja ścian zewnętrznych kojarzy się raczej z położeniem dodatkowej warstwy po stronie elewacji budynku, możliwe jest także ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz. W przypadku wyboru tej metody należy się jednak liczyć ze zmniejszeniem powierzchni użytkowej pomieszczeń nawet o kilka metrów kwadratowych. Rozwiązanie to ma jednak również zalety – fasada domu będzie mogła pozostać w nienaruszonym stanie, zachwycając pięknem naturalnych bali.
Aby wykonać ten rodzaj izolacji termicznej domu z drewna, stosuje się odpowiednio grube płyty z wełny mineralnej oraz folię paroizolacyjną, które następnie przykrywa się płytą gipsowo-kartonową. Tak powstałe przegrody mogą mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów grubości, dlatego warto uwzględnić je już na etapie projektu.
Budowa domu z bali
Pomimo tego, że w przypadku domu z drewna izolacja jest bardzo ważna, to nawet jej najgrubsza warstwa nie wystarczy, jeśli budynek będzie posiadał wady konstrukcyjne i mostki termiczne utrudniające utrzymanie komfortu cieplnego. Aby wyeliminować taką ewentualność, warto rozważnie wybierać podwykonawcę.
Firma Drewo Majster ma na swoim koncie wiele udanych realizacji, wśród których znajdują się między innymi domy z bali i drewniane domy letniskowe. Duże doświadczenie gromadzone przez lata pracy z drewnem oraz rozwinięte umiejętności ciesielskie pracowników sprawiają, że wszelkie stawiane przez nich budynki odznaczają się dużą kulturą techniczną i powstają zgodnie ze sztuką budowlaną.