Jeśli nocą budzi Cię niespodziewane drapanie, chrobotanie, tupanie dobiegające gdzieś ze ścian lub spod podłogi, to oznaczać może jedno – w domu prawdopodobnie pojawił się nieproszony gość. Myszy i inne szkodniki to zawsze dość spora niedogodność, i chociaż nie występują wyłącznie w domach drewnianych, tutaj z racji rodzaju konstrukcji mogą pojawiać się częściej. Zobacz, jak chronić drewniany dom przed gryzoniami.
Dlaczego ochrona domu przed gryzoniami jest ważna?
Gryzonie w drewnianym domu są dużym problemem, co najmniej z kilku względów. Przede wszystkim mogą być dużą przeszkodą dla efektywności nocnego odpoczynku, a także źródłem dużego stresu, gdy ktoś po prostu się ich boi. Jednak na ich obecności ucierpieć mogą nie tylko mieszkańcy, ale również konstrukcja budynku, która pod wpływem ingerencji mysich ząbków, może zostać osłabiona lub rozszczelniona.
Ochrona przed szkodnikami jest ważna szczególnie jesienią, gdy te szukają ciepłego i bezpiecznego miejsca na przezimowanie. Przyciągają je szczególnie obiekty zaniedbane i zawilgocone oraz takie, gdzie mają zapewniony stały dostęp do pozostawionych resztek jedzenia. Jednak myszy i inne drobne ssaki chętnie wybierają nie tylko budynki zamieszkałe, ale również takie w budowie, gdzie łatwo o szpary, przez które mogłyby się przecisnąć. Gryzonie do domu mogą dostać się wieloma drogami, przy czym nie jest dla nich przeszkodą pionowa ściana. Dlatego też warto zawczasu zabezpieczyć wszelkie potencjalne punkty większe niż 1×1 cm, w których mogłyby się zmieścić.
Sposoby na ochronę domu przed gryzoniami
Skoro już wiadomo, że gryzonie do domu dostają się poprzez nieszczelności, podstawowymi sposobami na ochronę przed nimi jest zabezpieczenie wszelkich newralgicznych punktów znajdujących się przy fundamencie, wokół drzwi i okien, czy przy wlocie szczelin wentylacyjnych. Chociaż niektóre szczeliny można wyeliminować poprzez poprawne wykonanie konstrukcji domu i jego ocieplenia, otwory zapewniające wymianę powietrza są po prostu niezbędne i muszą pozostać drożne. Aby je zasłonić tak, by gryzonie do domu nie miały się jak przedostać, stosuje się zazwyczaj metalową siatkę o drobnych oczkach lub blachę perforowaną, która stanowi skuteczną zaporę.
Niekiedy wśród sposobów na ochronę przed gryzoniami wymienia się również rowki chwytne. Wykopane na głębokość 20-30 cm wokół posesji stanowią fizyczną przeszkodę dla gryzoni, które nie mają się jak z nich wydostać.
Dobrym sposobem utrzymania myszy i szczurów z dala od domu mogą być również odstraszacze ultradźwiękowe. Tutaj jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że to nie jest rozwiązanie dla wszystkich, bo emitowana częstotliwość może okazać się uciążliwa dla zwierząt domowych lub co wrażliwszych osób.
Szkodniki drewna w domu
Szkodniki drewna, inaczej ksylofagi, to owady, które żywiąc się drewnem, powodują jego mechaniczne uszkodzenia. Mogą występować zarówno w drzewach żywych, jak i martwych, w tym również w drewnie wykorzystywanym do budowy domów z bali.
Tego typu szkodniki w drewnianym domu to poważny problem. Osłabione przez nie drewno jest bowiem podatniejsze na działanie różnego rodzaju grzybów, a jego ubytki wpływają na obniżenie parametrów technicznych surowca, sprawiając, że jest mniej wytrzymały i żywotny.
Sposoby na ochronę domu z bali przed szkodnikami
Szkodniki drewna w domu są dość trudne do zwalczenia, dlatego warto zadbać przede wszystkim o to, by nie pojawiły się w drewnie mającym zostać wykorzystanym w konstrukcji budynku. Tutaj szczególnie ważne jest odpowiednie wysuszenie surowca i unikanie jego kontaktu z wodą i wilgocią – duża wilgotność przyczynia się bowiem do stwarzania owadom lepszych warunków do rozwoju. Z punktu widzenia ochrony przed szkodnikami istotne jest również późniejsze regularne zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych dedykowanymi temu preparatami.
Szkodniki w domu a konstrukcja obiektu
Wiele problemów z gryzoniami i szkodnikami w drewnianym domu może wyeliminować już na etapie budowy obiektu. Poprawnie wykonana konstrukcja stanowi bowiem już pewną barierę i znacznie utrudnia małym ssakom czy owadom ingerencję w jej strukturę. Dlatego też w przypadku domów z bali istotne jest wybranie odpowiedniego podwykonawcy, który w realizowanych projektach wykorzystuje surowiec wysokiej jakości i bez uszkodzeń, które mogłyby zagrażać integralności bryły.
Firma Drewo Majster wykonuje domy z bali, domki letniskowe i budowle o charakterze użytkowym. Duża staranność i doświadczenie zatrudnianych fachowców sprawia, że wszelkie budynki realizowane pod szyldem firmy odznaczają się dużą kulturą techniczną i spełniają najwyższe standardy, co przekłada się na ich bezpieczeństwo i trwałość. Nie czekaj, skontaktuj się z jej przedstawicielami już teraz!