dom drewniany czy murowany

Dom drewniany czy murowany? Na jaki się zdecydować?

Wybór odpowiedniej technologii jest zawsze pierwszą rzeczą, od której zaczyna się planowanie i budowę. To, jaki będzie domdrewniany czy murowany – w dużej mierze wpływa na wybór projektu, podwykonawcy, a także rodzaj i kolejność podejmowanych działań. Zobacz, jakie zalety mają poszczególne budynki, w który z nich warto zainwestować, i czy opłaca się budować dom z drewna.

Dom drewniany a murowany

Perspektywa posiadania własnego domu zawsze cieszy, jednak zanim przekroczy się jego próg, trzeba podjąć szereg ważnych decyzji, w tym również tą, w jakiej technologii ma powstać budynek. Wybierając pomiędzy domem drewnianym a murowanym, bierze się pod uwagę szereg argumentów. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • koszt budowy,
  • czas realizacji budynku,
  • jakość i trwałość realizacji,
  • założona koncepcja architektoniczna,
  • wielkość i układ domu,
  • aspekty ekologiczne,
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Często na to, czy postawić dom drewniany, czy murowany wpływ mają opinie innych osób, a także zestawienie wad i zalet każdego z dostępnych rozwiązań. To natomiast może wyglądać następująco.

Dom murowany – zalety i wady

Technologia murowana jest tak powszechna i trwale związana z naszym krajobrazem, że wiele osób praktycznie w ogóle nie bierze pod uwagę alternatywnych rozwiązań. Domy w niej wykonane mogą powstać z różnego rodzajów materiałów, a duża dostępność gotowych planów architektonicznych sprawia, że niskim kosztem można znaleźć dom na miarę potrzeb. W tym przypadku również dość łatwo wybrać ekipę budowlaną, która zajmie się realizacją obiektu.

Obiekty murowane uznawane są również za trwałe i wytrzymałe, a także łatwe do ogrzania. W obliczu rosnących cen materiałów budowlanych dużym atutem może być również możliwość rozłożenia prac w czasie w zależności od posiadanych funduszy.

Jednak domy murowane nie są rozwiązaniem bez wad, a jako główną wymienia się przede wszystkim długi czas budowy, sięgający nawet do 2 lat, albo i dłużej. Przez cały ten czas budowany obiekt trzeba utrzymywać, co jest uciążliwe zwłaszcza zimą, gdy dochodzi koszt ogrzewania. Dużą niedogodnością może być również męczące sprzątanie placu budowy i próby pozbycia się brudzących tynków, farb, czy klejów. Warto sobie zdawać sprawę, że w zależności od tego, czy dom będzie drewniany, czy murowany, inaczej wygląda rozkład kosztów. Domy z cegły czy pustaka są również mniej ekologiczne, a ich budowa zużywa ogromne ilości wody i innych surowców, za które również trzeba zapłacić.

Dom z drewna – wady i zalety

Chociaż domy drewniane wciąż stanowią zaledwie ułamek spośród nowo powstałych budynków, stale zyskują na popularności, nie tylko w górskiej części Polski. Jako obiekty ekologiczne, powstające z surowców odnawialnych, i o prozdrowotnych właściwościach mają wiele zalet. Przede wszystkim ich budowa na działce może trwać tylko do kilku tygodni, dzięki czemu nadają się do zamieszkania w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia prac. Podczas ich montażu łatwiej o utrzymanie porządku, co skutkuje tym, że późniejsze posprzątanie parceli jest o wiele mniej kłopotliwe.

Decydując o tym, jaki dom budować, drewniany czy murowany, warto wziąć pod uwagę zalety samego drewna, które sprawia, że dom jest naturalnie wentylowany, a z uwagi na jego dużą pojemność cieplną, łatwiej zadbać o komfort termiczny. Szukasz innych zalet domów z bali? Zobacz kolejnych 5 powodów, dla których warto zamieszkać w drewnianym domu.

Jednak tak jak w przypadku domów murowanych, również te powstające z drewna, mają swoje wady. Jest to przede wszystkim wyższy koszt budowy. Budynki drewniane wymagają również regularnej konserwacji odpowiednimi preparatami ognioochronnymi i biobójczymi. jaki dom drewniany czy murowany

Czy dom drewniany jest tańszy od murowanego?

Szacuje się, że budowa domu drewnianego z bali litych jest o kilkadziesiąt procent wyższa niż domu murowanego. Jednak zawirowania na rynkach i systematycznie rosnące ceny materiałów budowlanych sprawiają, że trudno miarodajnie ocenić ten stosunek. Tutaj jednak na korzyść inwestora może przemawiać okres budowy domu, który w przypadku budynków drewnianych jest o wiele niższy – im krótszy czas realizacji, tym mniejsza szansa, że ceny zmienią się w drastyczny sposób.

Czy opłaca się budować dom z drewna?

O tym, jaki dom będzie lepszy – drewniany, czy murowany – często decydują detale, zwłaszcza gdy inwestor nie jest ukierunkowany na wybór z góry założonej technologii. Szukając odpowiedzi na pytanie, czy opłaca się budować dom z drewna, warto wziąć pod uwagę inne czynniki niż ekonomiczne, ponieważ w przypadku obiektów z bali wyższy koszt budowy często równoważy się z jego zaletami. Szczególnie że odpowiednio zrealizowany będzie tak samo trwały, jak wybudowany z cegły lub pustaka. Tutaj warto mieć jednak na uwadze, że jedynie odpowiednio skonstruowany dom będzie mógł spełnić stawiane mu oczekiwania.

Domy z drewna wykonywane przez firmę Drewo Majster zawsze odznaczają się wysoką jakością. W każdej realizacji wykorzystywane są bale bez skaz i uszczerbków pochodzące z karpackich lasów, co wraz ze szczegółowością i starannością wykonywanych prac montażowych stanowi gwarancję, że budynek będzie stabilny, bezpieczny i trwały. Jeśli chcesz poznać szczegóły oferty, nie czekaj i skontaktuj się z przedstawicielami firmy już teraz!