Planując realizację budynku w technologii drewnianej, warto wziąć pod uwagę różne rodzaje bali na dom. Pomiędzy poszczególnymi ich typami istnieją bowiem pewne różnice, które choć drobne, mogą mieć istotne znaczenie dla inwestora w późniejszym czasie. Zobacz, na jakie bale na dom w ogóle można się zdecydować, a także poznaj sposoby ich obrabiania i łączenia.
Jakie mogą być rodzaje bali na dom?
Rodzaje bali na dom można podzielić według różnych kryteriów, między innymi w zależności od kształtu ich przekroju, zastosowanej technologii, sposobu obróbki, czy gatunku drewna. Jednak chociaż każdy typ ma nieco inne cechy, to idealnie sprawdza się w budownictwie mieszkalnym. Zobacz, jakie są najważniejsze zalety domów z bali i dlaczego warto zbudować taki dom, a także jakie bale na dom można wybrać.
Rodzaje bali na dom według przekroju:
- Bale drewniane prostokątne – mają proste krawędzie ze wszystkich stron. Po nałożeniu na siebie tworzą gładkie ściany bez wybrzuszeń charakterystycznych dla bali okrągłych. Jednocześnie odznaczają się bardzo dobrymi parametrami. Te tzw. płaskie bale na dom mogą mieć różne rozmiary i być wykonane z drewna litego lub klejonego. Poszczególne elementy łączą się za pomocą wypustek i piór.
- Bale drewniane okrągłe – mają przekrój w kształcie koła. Ściany z nich wykonane mają charakterystyczny profil z widocznymi obustronnie elementami. Pomimo stosunkowo dużych wypukłości można je dowolnie izolować lub wykańczać innymi materiałami.
- Bale drewniane półokrągłe – łączą zalety okrągłych i prostokątnych bali na dom – z jednej strony są proste, z drugiej zaś zaokrąglone. Znajdują zastosowanie między innymi w budowie ścian zewnętrznych, gdzie pozwalają uzyskać dekoracyjną elewację i jednocześnie równe ściany wewnątrz.
- Bale dwustronnie zaokrąglone – ich kształt jest zbliżony do kształtu, jaki mają prostokątne bale na dom, jednak z obu stron zostały łagodnie zaokrąglone. Pozwalają na uzyskanie ścian o mniejszych, jednak wciąż widocznych zaokrągleniach poszczególnych elementów.
Rodzaje bali na dom według technologii:
- Bale lite – powstają z jednego kawałka drewna. Mogą być obrabiane maszynowo lub ręcznie. Zachowują wszystkie parametry naturalnego surowca, a przy tym są wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z drewna litego wykonuje się między innymi okrągłe, prostokątne lub kwadratowe bale na dom.
- Bale klejone warstwowo – występują w różnych kształtach. Powstają poprzez sklejenie kilku warstw desek. Klejone bale na dom mają doskonałe parametry i są pozbawione słabych punktów konstrukcyjnych. Natomiast ze względu na to, że nie pracują jak naturalne drewno, zapewniają stabilność wymiarów po montażu. Te bale są najlepszym przykładem na to, że domy drewniane to połączenie tradycji i nowoczesności.
Rodzaje bali na dom ze względu na sposób obróbki:
- Bale ciosane ręcznie – są wykańczane ręcznie. Mają nierówną powierzchnię, co nadaje im bardzo naturalny wygląd.
- Bale korowane – są to pnie drzew pozbawione kory. Zachowują wszelkie krzywizny, pęknięcia i odbarwienia. Stosuje się je najczęściej jako elementy dekoracyjne, kolumny, czy podpory, rzadziej zaś w konstrukcji budynków.
- Bale profilowane maszynowo – mogą mieć różne kształty. Ich powierzchnia jest gładka i pozbawiona wad.
Rodzaje bali na dom ze względu na gatunek drewna (najpopularniejsze):
- Bale świerkowe – pozyskiwane są ze świerku. Ten gatunek drewna ma delikatny kolor od kremowo-białego po bladożółty. W zależności od miejsca pochodzenia może mieć różne parametry.
- Bale jodłowe – wytwarzane są z jodły. Drewno pozyskiwane z tego gatunku zmienia swój kolor wraz z wiekiem. Jest jednak bardzo trwałe i dobrze sprawdza się w budownictwie drewnianym.
- Bale sosnowe – są wykonywane z sosny. Wyróżniają się dobrą wytrzymałością na rozciąganie oraz sporą trwałością. Jednocześnie dzięki temu, że mogą pochodzić z rodzimych, ogólnodostępnych surowców, są tańsze niż bale innych rodzajów.
- Bale modrzewiowe – powstają z pni modrzewia. Są odporne na ogień, wybitnie trwałe oraz elastyczne. Jednak produkują sporo żywicy, która może wyciekać nawet przez kilka lat po budowie domu.
Jakie bale na dom? Metody łączenia bali
W zależności od tego, jakie bale na dom zostaną wybrane, mogą być one montowane na różne sposoby. Najczęściej stosuje się:
- łączenie za pomocą obcych piór – pomiędzy dwa odpowiednio wyprofilowane bale wkłada się dodatkowy „obcy” element, który ma je na trwale złączyć.
- łączenie za pomocą własnych piór – metoda ta opiera się na systemie wypustek i wgłębień, które zostały wykonane na balach w czasie produkcji. Pomiędzy poszczególnymi elementami nie stosuje się dodatkowego materiału izolacyjnego.
- łączenie nakładkowe – ta metoda łączenia ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku bali okrągłych. Poszczególne elementy układa się jeden na drugim, a specjalne wgłębienia, które uzupełniają się z naturalnym kształtem bali, stabilizują całą konstrukcję.
Drewo-Majster – dom, o jakim marzysz
Firma Drewo-Majster wykonuje domy z bali do 100 m2 oraz większe, a także domki letniskowe oraz budynki i budowle o charakterze użytkowym. Wszystkie realizowane przez nas obiekty powstają w najwyższym standardzie i z poszanowaniem prawa budowlanego. Z kolei bale okrągłe na dom, czy inne konstrukcje są wolne od skaz i wytrzymałe. Już teraz skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej oferty!