zalety drewnianej elewacji w domu

Odkryj zalety elewacji drewnianych. Efektowny wygląd i cenne właściwości

Szukając ciekawych i funkcjonalnych pomysłów na wykończenie zewnętrznych ścian budynku, coraz częściej sięga się po drewno. Jakie zalety, oprócz estetycznych, ma elewacja drewniana? Czy rozwiązanie to można zastosować w każdym budynku? Zobacz, co warto wiedzieć, jeśli planuje się wykończenie elewacji drewnem.

Elewacja z drewnem – zalety i wady

Elewacja drewniana, czy to całościowa, czy częściowa, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych powszechnie stosowanych rozwiązań. Jakie są jej najważniejsze zalety?

  • Odpowiednio zabezpieczone drewno jest materiałem trwałym i odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, jego walory estetyczne nie zmieniają się pod wpływem najczęściej wybieranych sposobów konserwacji, a nawet przemalowane na inny kolor, zachowuje swój naturalny urok. O tym, co wpływa na trwałość drewna, przeczytasz tutaj: „Trwałość domów z drewna. Ile przetrwa taki dom?
  • Elewacja z drewnem jest bardzo uniwersalna. Można zastosować ją zarówno w budynkach o tradycyjnej, jak i nowoczesnej bryle. Co więcej, dzięki dużej liczbie gotowych rozwiązań, łatwo wybrać takie drewno na elewacje, które będzie odpowiadało wybranemu stylowi, kolorystyce, czy otoczeniu domu.
  • Elewacje drewniane zapewniają dużą swobodę względem aranżacji, co jest dużą zaletą, szczególnie wtedy, gdy ceni się nietypowe rozwiązania. W tym przypadku ostateczny wygląd ścian będzie zależeć między innymi od sposobu, w jak zostaną położone deski oraz cech samego drewna, jego rysunku słojów, czy barwy. Warto także pamiętać, że elewacja drewniana nie musi znajdować się na całym domu i może obejmować tylko określone ściany, czy ich obszary – np. narożniki albo przestrzeń między oknami, czy wokół drzwi wejściowych.
  • Dzięki temu, że drewniane elewacje domów można dowolnie przemalowywać, łatwo zmienić ich wygląd w przypadku nowej koncepcji, czy to na wystrój domu, czy otaczającej go zieleni.
  • Elewacja drewniana stanowi dodatkową izolację termiczną. Utrudnia ona przenikanie ciepła przez przegrody zewnętrzne, dzięki czemu w pomieszczeniach panują odpowiednie warunki, a nakłady finansowe na ogrzewanie są o wiele niższe.
  • Elewacja z drewnem, dzięki zastosowaniu specjalnych systemów, jest dość łatwa w montażu.

Jednak ma ona nie tylko zalety, ale i pewne wady, które również należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym sposobie wykończenia ścian.

  • Drewno na elewacje powinno być odpowiedniej jakości, jeśli ma się prezentować estetycznie i zarazem odpowiednio długo utrzymać w dobrym stanie.
  • Domy z elewacją z drewna muszą być regularnie zabezpieczane odpowiednimi środkami ochronnymi. Preparaty te zapobiegają biodegradacji i wzmacniają wytrzymałość szalunku na deszcz, promieniowanie słoneczne, czy wiatr.

Jak zrobić elewacje z drewna?

Elewację drewnianą montuje się zazwyczaj do specjalnego rusztowania. To umieszcza się pod kątem 90 stopni względem dłuższej krawędzi desek i przytwierdza bezpośrednio do muru za pomocą kotw lub konsoli wsporczych. Z kolei same deski szalunkowe można zamocować w sposób widoczny, za pomocą wkrętów, lub ukryty. W przypadku tego drugiego systemu montażu klamry stalowe zostają zamaskowane przez kolejne elementy, które częściowo na siebie zachodzą.

Decydując się na elewację z drewnem, należy zadbać o odpowiednią izolację i wentylację. Wentylacja jest niezbędna, by zapobiec odparzaniu się ścian i kumulowaniu się w nich wilgoci, izolacja zaś ogranicza przenikanie ciepła przez przegrody.zalety elewacji drewnianych w domu

Jakie drewno na elewację?

Deski szalunkowe to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, jeśli chodzi o elewacje z drewna. Jakie drewno na elewacje sprawdza się najlepiej? Tutaj dużą popularnością cieszą się przede wszystkim gatunki drzew iglastych – drewno modrzewiowe, sosnowe, czy świerkowe, które prócz walorów estetycznych, ma także odpowiednie parametry. Ich zaletą jest również to, że są względnie tanie. Z kolei nietypowe kolory elewacji można uzyskać, wykorzystując drewno egzotyczne: cedr, heban, meranti albo tatajubę.

Co zamiast desek na elewacje?

Zamiast desek elewacyjnych można zastosować specjalne panele z tworzyw sztucznych, które imitują wygląd naturalnego drewna. Należy pamiętać jednak, że nie dzielą one żadnych właściwości z prawdziwym surowcem i nie mają tych cech, które wpływają na funkcjonalność elewacji z drewnem.

Taki rodzaj fasady łatwo uzyskać również w budynkach wykonanych w technologii drewnianej. Domy z bali, których przegrody zewnętrzne wykonano z odpowiednio wykończonego drewna, tak właściwie mają już elewację drewnianą bez dodatkowych inwestycji. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego typu budynków? Przeczytaj nasz artykuł „Właściwości drewna. Dlaczego warto zamieszkać w drewnianym domu?”.

Elewacja domu z drewnem – zaufaj Drewo-Majster

Jeśli marzysz o takim domu, zaufaj doświadczeniu Drewo-Majster. Wykonujemy domy z drewna pod klucz, domki letniskowe, a także inne budynki i budowle drewniane. Nasze realizacje powstają według wysokich standardów, co przekłada się na estetykę i trwałość obiektów. Zapraszamy do kontaktu!