O ogrzewaniu domku letniskowego warto pomyśleć zawczasu, i to nie tylko wtedy, gdy planuje się go wykorzystywać również jesienią, czy zimą. Dlaczego jest to takie ważne? Czym ogrzewać domek letniskowy, by było to efektywne, ale niezbyt kosztowne? Zobacz, co warto wiedzieć o domkach letniskowych w kontekście okresu grzewczego.
Dlaczego ogrzewanie domku letniskowego jest ważne?
Ogrzewanie domku letniskowego całorocznego jest niezwykle istotne nie tylko ze względu na zapewnienie jego użytkownikom odpowiedniego komfortu cieplnego w chłodniejsze dni, ale również zabezpieczenie budynku przed działaniem wilgoci prowadzącej do rozwoju pleśni, czy osłabienia konstrukcji. Brak systemów grzewczych szczególnie niebezpieczny jest zimą – w przypadku dużych mrozów może dość do zamarznięcia wody w rurach i uszkodzenia całej instalacji. Dzieje się tak dlatego, że woda, zmieniając swój stan skupienia z ciekłego na stały, zwiększa swoją objętość, a jej napór na rury może być tak duży, że te pękają.
Jakie ogrzewanie do domku letniskowego jest najlepsze?
Wybór sposobu ogrzewania domku letniskowego całorocznego z drewna może być dość problematyczny, szczególnie gdy uwzględni się specyfikę konstrukcji oraz schemat jego użytkowania. Decydując się konkretne rozwiązanie, warto uwzględnić takie elementy jak:
- Dostęp do mediów – ani ogrzewanie gazowe, ani ogrzewanie elektryczne domku letniskowego nie jest możliwe, gdy ten nie ma odpowiednich przyłączy,
- Bezpieczeństwo – wybierając ogrzewanie domku letniskowego, należy mieć na uwadze przepisy przeciwpożarowe i to, że montaż niektórych rozwiązań (np. kominka) wymaga odpowiedniej infrastruktury – jej brak, przy jednoczesnym użytkowaniu źródła ciepła, będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób przebywających w obiekcie,
- Powierzchnia i układ budynku – ze względów ekonomicznych i praktycznych ogrzewanie domku letniskowego powinno uwzględniać jego parametry – produkowanie zbyt dużej ilości ciepła przyczynia się do niepotrzebnego wzrostu rachunków,
- Specyfika urządzenia i możliwości względem jego montażu – każde źródło ciepła ma inne wymagania odnośnie do montażu i ilości miejsca, które zajmuje, dlatego wybór konkretnego rozwiązania powinien uwzględniać również te parametry.
Niezależnie od tego, jakie ogrzewanie do domku letniskowego całorocznego zostanie wybrane, warto wybrać go już na etapie budowy obiektu. Pozwoli to uniknąć kosztów związanych z ewentualną przebudową i przystosowaniem budynku do źródła ciepła.
Ogrzewanie domku letniskowego gazem z butli
Z uwagi na szeroką dostępność oraz względy praktyczne, ogrzewanie domku letniskowego gazem z butli może uchodzić za jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań. Jednak pomimo pewnych plusów, jakimi niewątpliwie są niskie koszty zakupu, czy brak konieczności podłączenia obiektu do sieci gazowej, przy barku należytej uwagi takie źródło ciepła stanowi spore zagrożenie. W przypadku piecyków gazowych istnieje bowiem duże ryzyko rozszczelnienia butli, co może doprowadzić do zatrucia ulatniającym się gazem lub dwutlenkiem węgla, który powstaje w wyniku spalania. Decydując się takie rozwiązanie, warto odpowiednio zabezpieczyć domek i zainstalować czujniki dymu oraz czadu.
Kominek jako sposób na ogrzewanie domku letniskowego
Kominek jest tym sposobem ogrzewania domku letniskowego, od którego stopniowo się odchodzi, szczególnie w przypadku obiektów o małym metrażu. Jego montaż wiąże się nie tylko z koniecznością wygospodarowania dużej ilości miejsca, ale również wykonaniem instalacji wentylacyjnej, co podnosi koszty inwestycji.
Spalania drewna, czy to w kominku, czy kozie, nie ma także za wiele wspólnego z tańszym ogrzewaniem – surowiec ten pali się dość szybko, a do zapewnienia komfortu cieplnego potrzeba go dość sporo. Otwarty płomień zwiększa także ryzyko pożaru, szczególnie gdy pozostanie bez nadzoru. Takich źródeł ciepła warto unikać szczególnie w drewnianych domach, pomimo tego, że utrzymywana jest w nich ochrona przeciwpożarowa na wysokim poziomie.
Ogrzewanie elektryczne domku letniskowego
W kwestii kosztów i tego, czym tanio ogrzewać, na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie elektryczne, które może przybierać formę, między innymi, grzejników olejowych, grzejników konwektorowych, promienników ciepła, ogrzewania podłogowego, czy nawet pomp ciepła. Grupę tych urządzeń łączy przede wszystkim wysoka wydajność oraz dość niskie koszty eksploatacyjne, co dzięki obniżeniu zużycia energii przekłada się na wydajne i tanie ogrzewanie pomieszczeń.
Ogrzewanie elektryczne domku letniskowego zasila się energią sieciową lub pochodzącą z domowych elektrowni, np. paneli fotowoltaicznych. Drugie z tych rozwiązać jest wygodne szczególnie dla tych osób, których budynki nie mają podpięcia do sieci elektrycznej.
Więcej o taniej energii do domu z drewna znajdziesz tutaj.
Domki letniskowe Drewo-Majster
Szukasz wysokiej jakości i sensownych rozwiązań? Zobacz nasze domki letniskowe! Drewo-Majster to firma zajmująca się budową obiektów w technologii drewnianej. Dzięki dużemu doświadczeniu oraz stale poszerzanej wiedzy możemy zrealizować niemal każdy projekt, gwarantując jednocześnie wysoką jakość jego wykonania. Chcesz poznać szczegóły naszej oferty? Skontaktuj się z nami już teraz!