Początek roku to idealny moment, żeby pomyśleć o budowie domku letniskowego. Termin ten pozwoli bowiem na takie rozplanowanie prac, by jeszcze w tym sezonie można było korzystać z budynku. Zobacz, o czym warto pamiętać przy realizacji tego typu inwestycji, jeśli chodzi o daty, projekt, czy wybór wykonawcy. Tak wygląda budowa domku letniskowego krok po kroku!
Co należy zrobić, aby wybudować domek letniskowy?
Aktualnie budowa domków letniskowych jednokondygnacyjnych o powierzchni do 70 m2 jest maksymalnie uproszczona pod względem formalnym. Przy spełnieniu określonych warunków taki budynek można zrealizować bez pozwolenia budowlanego, na tak zwane zgłoszenie. Zobacz, jak wygląda wówczas budowa domu letniskowego.
1. Wybór działki
Wybierając działkę pod budowę domku letniskowego, należy kierować się nie tylko jej atrakcyjnym położeniem, czy lokalizacją, ale przede wszystkim możliwościami zabudowy. Jeśli gmina, na której położona jest nieruchomość, ma opracowany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, to realizowany na niej budynek musi spełniać jego założenia. Natomiast w przypadku, jeśli taki dokument nie został wykonany, należy wystąpić do administracji gminnej o wydanie warunków zabudowy.
2. Wybór projektu
Kolejnym etapem budowy domku letniskowego jest wybór odpowiedniego projektu. Jak już zostało zaznaczone na samym początku, aby ten mógł zostać zrealizowany przy minimum formalności, musi spełniać założenia określone przez aktualnie obowiązujące warunki techniczne. Wytyczne te tyczą się przede wszystkim:
- powierzchni – ta ma wynosić do 70 m2,
- ilości kondygnacji – dopuszczalna jest jedna kondygnacja z ewentualną antresolą lub poddaszem nieużytkowym,
- rozpiętości elementów konstrukcyjnych – mają mieć do 6 metrów długości,
- długości wsporników – nie mogą przekraczać 2 metrów,
- gęstości zabudowy – przy budowie domków letniskowych trzeba przestrzegać zasady, że na każde 500 m2 może przypadać jeden obiekt.
W przypadku, gdy projekt nie spełnia tych wytycznych, konieczne jest dopełnienie formalności, jak przy każdym innym budynku mieszkalnym. Więcej na temat poszczególnych rozwiązań znajdziesz w artykule „Domek letniskowy na zgłoszenie czy na pozwolenie na budowę?”
3. Wybór ekipy
Mając działkę i projekt, można przystąpić do poszukiwań ekipy, która postawi obiekt na działce. Przy wyborze podwykonawcy duże znaczenie może mieć technologia budowy. Budowa domków letniskowych drewnianych przebiega nieco inaczej i nie każda ekipa budowlana jej podoła. Dlatego też, decydując się na takie rozwiązanie, konieczne jest zatrudnienie osób mających doświadczenie w tego typu realizacjach.
Firma Drewo-Majster działa na rynku od kilku lat, jednak jej pracownicy mają wielokrotnie dłuższe doświadczenie. Nasze drewniane domki letniskowe powstają z wysokiej jakości surowca, co w połączeniu ze starannością i poprawnością techniczną wykonania przekłada się na estetykę i trwałość. W przypadku każdego realizowanego przez nas domku letniskowego budowa przebiega terminowo oraz sprawnie. Już teraz skontaktuj się z nami i poznaj całą naszą ofertę!
4. Ustalenie harmonogramu terminów
Dużym ułatwieniem przy budowie domków letniskowych jest założenie sobie pewnych terminów, które pozwolą wyznaczyć ramy czasowe przedsięwzięcia. Tutaj jednak pole manewru może nie być duże, bo o ile projekt można wybrać z wyprzedzeniem, to często trzeba poczekać na dostępność podwykonawcy.
Odpowiednio wcześnie przed terminem rozpoczęcia prac, należy dopełnić formalności w urzędzie. W przypadku domku letniskowego z budową na zgłoszenie, wniosek wystarczy złożyć 21 dni wcześniej. Załatwianie innych dokumentów, np. związanych z warunkami zabudowy, trwa już dłużej. Tutaj urząd ma od 30 do 60 dni na odpowiedź.
5. Dopełnienie formalności
Przy budowie domku letniskowego na zgłoszenie dokumenty należy złożyć do odpowiedniego Starostwa Powiatowego. Prócz wypełnionego wniosku trzeba przedłożyć także inne dokumenty tyczące się możliwości gospodarowania terenem, czy szczegółów projektu. Co ważne, urząd nie wydaje formalnej zgody. Jeśli nie otrzyma się pisma o odrzuceniu wniosku, po 21 dniach można przystąpić do prac.
5. Budowa
Czas trwania budowy domków letniskowych zależy przede wszystkim od wybranej technologii. Szukając szybkich, ale efektywnych rozwiązań warto pochylić się nad obiektami z drewna. Ich zaletą niewątpliwie jest krótki termin realizacji – przy odpowiednio sprawnej ekipie budowa domków letniskowych drewnianych trwa do kilku tygodni.
6. Wykończenie
Gotowy obiekt, zanim zacznie być użytkowany, trzeba odpowiednio wykończyć. Należy zadbać przede wszystkim o instalacje i wyposażenie. Szukając pomysłu na to, jak urządzić domek letniskowy, warto dobrze przemyśleć różne aspekty aranżacji. Dzięki określonym rozwiązaniom jego przestrzeń może stać się bardziej komfortowa i przyjemniejsza w odbiorze.
Jak tanio wybudować domek letniskowy?
Tania budowa domków letniskowych nie jest wcale wyzwaniem. Wystarczy skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy, która podpowie, co się opłaca oraz przedstawi kalkulację całego przedsięwzięcia. Doświadczenie w tym zakresie ma działająca na rynku już od wielu lat firma Drewo-Majster. Z nami wybudujesz domek letniskowy z drewna niskim kosztem!