więźba płatwiowo-kleszczowa

Czym jest więźba płatwiowo-kleszczowa i kiedy warto się na nią zdecydować?

Więźba płatwiowo-kleszczowa to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów więźb stosowanych w budownictwie. Zapewnia jednak nie tylko duże możliwości względem konstrukcji samego budynku, ale również ponadprzeciętną stabilność, dzięki której dach dobrze znosi naprężenia związane z działaniem żywiołów, czy ciężarem własnym. Zobacz, co to jest więźba płatwiowo-kleszczowa i kiedy się ją stosuje.

Więźba kleszczowo-płatwiowa – cechy charakterystyczne

Więźba płatwiowo-kleszczowa, w porównaniu do więźby krokwiowej i krokwiowo-jętkowej, odznacza się dość sporym stopniem skomplikowania, które jednak przekłada się na jej dużą stabilność również w układach o szerokości 11-16 metrów. To rozwiązanie może być stosowane zarówno w dachach jedno-, jak i dwuspadowych o stopniu nachylenia pomiędzy 6 a 70 stopni.

Projekt więźby dachowej płatwiowo-kleszczowej zakłada obecność takich elementów, jak:

  • belka wiązarowa lub stropowa – stanowi podporę dla krokwi, które opierają się na niej jednym końcem,
  • krokwie – ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na ściany nośne lub słupy, łączone są w pary,
  • kleszcze – usztywniają konstrukcję w kierunku poprzecznym,
  • miecze – usztywniają konstrukcję w kierunku podłużnym,
  • słupek (stolec) – połączone z płatwiami pośrednimi, przekazują ich obciążenie na strop,
  • płatew pośrednia – służy jako podpora dla krokwi, 
  • śruba stężająca – dodatkowy element, który usztywnia cały węzeł w wiązarze.

W przypadku więźby płatwiowo-kleszczowa rozstaw słupów ma spore znaczenie dla wytrzymałości dachu i sposobu jego pracy pod naporem wiatru, opadów czy ciężaru własnego. Główne więzary, które składają się z krokwi, płatwi, kleszczy oraz właśnie słupów, ustawia się co 3-5 metrów i to właśnie one za pośrednictwem pionowych podpór, odpowiadają za przenoszenie obciążeń bezpośrednio na strop i dalej – na ściany nośne budynku.

Sama więźba płatwiowo-kleszczowa może występować w kilku wariantach różniących się między sobą konstrukcją i ilością dodatkowych elementów. Każdy z nich wykorzystuje się w nieco innych okolicznościach.więźba kleszczowo-płatwiowa

Kiedy stosuje się więźbę płatwiowo-kleszczową?

Więźbę płatwiowo-kleszczową można zaliczyć do jednego z najbardziej uniwersalnych rozwiązań i jako takie może być stosowane między innymi w:

  • budynkach o szerokości do 16 metrów,
  • budynkach parterowych lub z poddaszem użytkowym,
  • budynkach z dachami o nachyleniu 6-70 stopni jedno- lub dwuspadowych.

Więźba kleszczowa – zalety i wady

W odniesieniu do więźby kleszczowo-płatwiową, na uwagę zasługuje przede wszystkim stabilność konstrukcji oraz jej uniwersalność, która sprawia, że można ją położyć praktycznie na każdym budynku. Jednocześnie dzięki dużej nośności dachu nie trzeba się ograniczać przy wyborze rodzaju pokrycia dachowego – można się tutaj zdecydować również na takie rozwiązania, jak dachówki ceramiczne, czy cementowe, które ważą od 40-50 do nawet 70 kg na metr kwadratowy połaci.

Jednak więźba kleszczowo-płatwiowa ma także pewne wady związane z kosztami montażu – wykonanie tego typu dachu jest dość drogie, co jest wynikiem nie tylko konieczności zakupu dużej ilości materiału, ale i wartości większej ilości roboczogodzin ekipy budowlanej. Jednocześnie więźba kleszczowa powinna być wykonana przed doświadczonych specjalistów, którzy podołają łączeniu elementów. Decydując się na nią, trzeba się liczyć również z nieco wydłuższym czasem ukończenia budowy.

Więźba płatwiowo-kleszczowa – obliczenia i montaż

Montaż więźby kleszczowo-płatwiowej wymaga dużej staranności zarówno na etapie obliczeń, jak i później – w trakcie łączenia poszczególnych elementów już bezpośrednio na budowie. Z tego względu jej wykonanie warto zlecić specjalistom, którzy zadbają o poprawność konstrukcyjną tego elementu i postawią ją zgodnie z prawem budowlanym. Firma DrewoMajster ma na tyle dużą wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie w pracy z drewnem, że może podjąć się realizacji również nietypowych projektów, a wśród jej dotychczasowych realizacji, prócz domów z bali i domków letniskowych, znajdują się także więźby dachowe. Chcesz poznać szczegóły naszej ofert? Już teraz skontaktuj się z nami!