Budownictwo zrównoważone jest czymś, o czym mówi się coraz więcej i częściej – i to nie tylko w kontekście nowopowstałych domów. Przyjazne środowisku, a przy tym zwracające uwagę na potrzeby przyszłych pokoleń, stanowi jeden z najważniejszych współczesnych trendów. Poznaj jego założenia i zobacz, jak w praktyce może wyglądać budownictwo ekologiczne w Polsce.
Co to jest zrównoważone budownictwo?
Budownictwo zrównoważone (inaczej ekologiczne) to wszystkie działania podejmowane w celu ograniczenia wpływu budynku na środowisko naturalne przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowników. U jego podstawy znajduje się idea zaspokajania własnych potrzeb w taki sposób, by kolejne pokolenia miały szansę realizacji swoich dążeń w oparciu o takie same zasoby.
Takie domy są trwałe i odznaczają się niskim zapotrzebowaniem na energię, a ich budowa ogranicza zużycie surowców nieodnawialnych. Jednocześnie dużą zaletą budownictwa ekologicznego są niskie koszty eksploatacji, które umożliwiają szybszy zwrot kosztów inwestycji związanych z instalacją rozwiązań energooszczędnych.
Na czym polega budownictwo ekologiczne?
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mogą dotyczyć różnych obszarów związanych z projektowaniem, budową oraz późniejszym funkcjonowaniem obiektu. Należą do nich między innymi:
- optymalizacja kształtu budynku oraz rozkładu pomieszczeń, co pozwala na zwiększenie jego funkcjonalności oraz ułatwia gospodarowanie ciepłem,
- przygotowanie takiego projektu budynku, który pozwoli na swobodne wprowadzanie zmian w jego konstrukcji,
- wybór technologii wspierającej zrównoważony rozwój – w budownictwie może to obejmować stosowanie ekologicznych materiałów lub określonych metod łączenia elementów,
- wybór materiałów, których produkcja i stosowanie nie wiąże się z nadmiarowym zużywaniem zasobów naturalnych,
- instalacja zautomatyzowanych rozwiązań pozwalających na oszczędzanie wody, energii cieplnej oraz energii elektrycznej,
- montaż systemów generujących energię (fotowoltaika, pompy ciepła), które wspierają budownictwo zrównoważone,
- rozsądne gospodarowanie odpadami i recykling.
Jak budować ekologicznie?
Dążąc do realizacji celów, jakie stawia budownictwo ekologiczne, warto w sposób świadomy podejść do kwestii związanych z budową domu. Jednocześnie trzeba wybierać takie rozwiązania i takie materiały, które pomogą przyczynić się do zachowania środowiska naturalnego dla kolejnych pokoleń.
Jak w praktyce, w polskich realiach, wygląda budownictwo ekologiczne? Przykłady tego typu budynków wyraźnie pokazują, że dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Jednym z nich, chyba najbardziej charakterystycznym, są domy z bali.
Drewno, jako surowiec naturalny, który pochodzi z odnawialnych zasobów, ma wszystkie cechy, jakimi powinny odznaczać się materiały ekologicznie. W budownictwie stosowane jest od stuleci, a powstałe z niego konstrukcje są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych i komfortowe.
Warto zwrócić również uwagę na energooszczędność domów z drewna. Budynki wykonane w tej technologii mają naturalną zdolność regulacji temperatury i wilgoci, dzięki czemu jest je łatwiej ogrzać w okresie przejściowym. Jednocześnie ściany długo utrzymują ciepło, a we wnętrzach zawsze panuje przyjemna temperatura.
Patrząc przez pryzmat budownictwa ekologicznego, domy z drewna należy docenić za ograniczanie zużycia surowców nieodnawialnych podczas budowy. Bale najczęściej łączy się specjalnymi systemami wypustek bez klejów ani zapraw, które wcześniej należałoby wymieszać z wodą. Również sposób ich obróbki, polegający w dużej mierze na ręcznym lub maszynowym formowaniu, pozwala na ograniczenie zapotrzebowania na wodę, a także zmniejsza emisję szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Przyczyniają się także do wytwarzania zdecydowanie mniejszej ilości odpadów poprodukcyjnych.
Drewo-Majster – ekologiczne domy z bali
Jeśli planujesz budowę domu z drewna, zobacz, co ma do zaproponowania firma Drewo-Majster! Stosowane przez nas technologie ekologiczne w budownictwie pozwalają na realizację wysokiej jakości budynków, które odznaczają się i ponadprzeciętną trwałością, i estetyką. W naszej ofercie znajdują się między innymi domy z bali pod klucz, domki letniskowe, altany, czy inne budowle z drewna. Już dzisiaj skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy pomóc w realizacji Twoich pomysłów!