Drewno jest surowcem nie tylko estetycznym, ale i uniwersalnym. Czy jednak można z niego zbudować wszystko? Jeśli zastanawiasz się, czy schody drewniane zewnętrzne to dobry pomysł, albo nie wiesz, jak się zabrać do ich zaprojektowania lub wykonania, tutaj znajdziesz garść praktycznych podpowiedzi.
Schody drewniane zewnętrzne – czy to się sprawdzi?
Schody zewnętrzne, jako element dość mocno eksploatowany i narażony na działanie czynników atmosferycznych, muszą być nie tylko estetyczne, ale również wytrzymałe i trwałe. Jednocześnie nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na ich konstrukcję, oraz materiał, z którego będą wykonane. W kwestii tego ostatniego można zdecydować się na rozwiązania różnego typu, począwszy od betonu, poprzez metal, kamień aż po drewniane okładziny i lite drewno. Decydują się jednak na drewniane schody zewnętrzne do domu, warto pamiętać o kilku rzeczach, które podniosą ich walory użytkowe i estetyczne.
Jakie drewno na schody zewnętrzne?
Wybierając drewno na schody zewnętrzne, należy kierować się przede wszystkim jego twardością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku tego typu konstrukcji najlepiej sprawdza się surowiec pozyskany z takich gatunków jak dąb, jesion, cis, heban, czy mahoń. Chociaż niekiedy stosuje się także deski sosnowe, świerkowe i brzozowe, mogą ona wymagać większego nakładu pracy związanego z konserwacją i szybciej się niszczyć.
Schody drewniane zewnętrzne a ich konstrukcja
Schody drewniane zewnętrzne można wykonać na wiele różnych sposobów, uwzględniając przy tym charakter bryły budynku, indywidualny zamysł inwestora, czy miejsce, w którym mają stanąć. Jednak tak, jak w przypadku schodów wewnętrznych, zawsze należy zadbać o ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie, co będzie gwarantowało bezpieczeństwo i wygodę ich użytkowania.
Drewniane schody zewnętrzne do domu zawsze montuje się na fundamencie, co ma zabezpieczyć je przed osuwaniem się lub wypiętrzaniem pod wpływem warunków atmosferycznych i temperatury panującej na zewnątrz. W przypadku schodów zewnętrznych drewnianych tarasowych stosowną izolację zapewnia betonowa wylewka, więc nie są potrzebne kolejne działania w tym kierunku.
Ciekawą alternatywą dla schodów z litego drewna jest umieszczenie drewnianej okładziny na betonowej podstawie. Chociaż takie schody zewnętrzne drewniane na betonie są droższe i bardziej czasochłonne w budowie niż klasyczne, odznaczają się nieco większą wytrzymałością i nośnością.
Zabezpieczanie drewnianych schodów zewnętrznych do domu
Aby schody zewnętrzne drewniane tarasowe lub do domu mogły służyć przez długi czas, zachowując dotychczasową estetykę, niezbędna jest ich odpowiednia konserwacja. Stosowanie preparatów ochronnych ma na celu zabezpieczenie drewna przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych (promienie słoneczne, wilgoć, ujemne temperatury) oraz uodpornienie go na ścieranie, czy uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby powstać podczas użytkowania.
Podejmując się konserwacji schodów drewnianych zewnętrznych, należy działać dwutorowo, co zapewni wielowymiarową ochronę konstrukcji. W tym celu należy najpierw zastosować impregnat biokorozyjny, który wniknie w głąb drewna i zabezpieczy je przed działaniem pleśni, czy owadów. Dopiero później można podjąć się zabezpieczania powierzchni desek, wykorzystując do tego oleje lub lakiery chroniące przed działaniem wilgoci, czy promieniowania UV.
Schody zewnętrzne drewniane na betonie konserwuje się w podobny sposób.
Schody drewniane DrewoMajster
Jeśli szukasz rzetelnych fachowców, którzy zrealizują Twój pomysł na drewniane schody zewnętrzne do domu, skontaktuj się z przedstawicielami firmy Drewo-Majster! Zlecając im swój projekt, możesz liczyć nie tylko na profesjonalne wykonanie z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów, ale również fachowe doradztwo i pomoc w znalezieniu rozwiązania, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Poznaj szczegóły oferty już teraz!