więźba krokwiowa

Co to jest więźba krokwiowa i jakie ma zastosowanie? Wyjaśniamy!

Więźba krokwiowa to jeden z podstawowych rodzajów więźby dachowej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Jako konstrukcja dość nieskomplikowana, a co za tym idzie o wiele tańsza w budowie, chętnie wybierana jest szczególnie w przypadku niedużych domów. Zobacz, co to jest więźba krokwiowa i kiedy można ją zastosować.

Więźba dachowa krokwiowa – specyfikacja

Konstrukcja krokwiowa jest najprostszą z więźb, jakie w ogóle można zastosować. Jednak chociaż z jednej strony można traktować to jako zaletę, stanowi to jednocześnie pewną wadę – budynki nią pokryte muszą spełniać określone wymogi względem rozpiętości ścian zewnętrznych oraz pochylenia połaci dachu – więźby krokwiowej nie można więc traktować jako rozwiązania uniwersalnego.

Projekt więźby krokwiowej może zakładać dwa warianty:

  • dach krokwiowo-belkowy: taka konstrukcja składa się z układu kilku trójkątnych ram zbudowanych z dwóch krokwi i poziomej belki drewnianego stropu,
  • dach dwukrokwiowy: w takim układzie występują jedynie dwie belki krokwiowe połączone ze sobą w jednym miejscu – nie stosuje się tutaj wspólnego podparcia w dolnej części krokwi, zamiast tego opiera się je o murłaty, czyli drewniane belki układane równolegle na murze budynku. Taki typ dachu można zastosować między innymi w przypadku poddasza użytkowego.

Jakie są elementy więźby krokwiowej?

Każda więźba, niezależnie od typu, jest układem składającym się z kilku elementów. W przypadku konstrukcji krokwiowej są to przede wszystkim wiązary odpowiadające za przenoszenie obciążeń na podpory główne – ściany lub słupy.

Wiązar krokwiowy składa się z dwóch lub trzech elementów – pary krokwi połączonych pod kątem i ewentualnie belki wiązarowej. Niekiedy elementem więźby krokwiowej jest również wiatrownica, czyli deska mocowana ukośnie tak, by usztywnić konstrukcję w kierunku podłużnym. więźba krokwiowa zastosowanie

Kiedy zastosować więźbę krokwiową?

Aby można było zastosować więźbę dachową krokwiową, budynek musi spełniać określone warunki:

  • w przypadku więźby krokwiowej rozpiętość ścian zewnętrznych budynku, na których będą opierać się wiązary, nie powinna przekraczać 7 metrów,
  • nachylenie połaci dachowej powinno mieścić się w przedziale 40-60 stopni,
  • długość jednej krokwi powinna zamykać się w granicy 6-7 metrów.

W przypadku jakich budynków może być więc zastosowana więźba dachowa krokwiowa? Taki typ dachu sprawdzi się przede wszystkim w małych domach jednorodzinnych parterowych lub z użytkowym poddaszem, domkach letniskowych z antresolą lub bez oraz budynkach gospodarczych. Ograniczenia nie stanowi natomiast typ budownictwa – tak samo może być wykorzystana w budownictwie murowanym, jak i drewnianym.

Więźba dachowa krokwiowa – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą więźby krokwiowej jest łatwość i szybkość jej wykonania. Natomiast ograniczona ilość elementów konstrukcyjnych pozwala zredukować koszty budowy. Decydując się na takie rozwiązanie, warto także pamiętać, że jest to dach dość stromy, i z racji tego, że nie ma tutaj zazwyczaj problemów z odprowadzaniem wody opadowej, można go pokryć dowolnym pokryciem – blachą, dachówką, a nawet gontem.

Z drugiej strony natomiast, więźba dachowa krokwiowa narzuca duże ograniczenia względem konstrukcji budynku – nie może on być zbyt szeroki ani posiadać krzywizn, które mogłyby wpłynąć na stabilność całego dachu.

Projekt więźby krokwiowej – od planu do realizacji

Staranność i poprawność wykonania więźby dachowej krokwiowej jest niezwykle ważna i stanowi nie tylko o samej stabilności dachu, ale i wytrzymałości całego budynku, który musi podołać sposobowi, w jaki przenoszone są obciążenia. Firma Drewo-Majster ma duże doświadczenie w tworzeniu konstrukcji z drewna o różnym przeznaczeniu. Oprócz budynków z bali i drewnianych domków letniskowych wykonuje również więźby dachowe różnego typu: krokwiowe, krokwiowo-jętkowe i płatwiowo-kleszczowe, dokładając przy tym wszelkich starań, by powstały w sposób zgodny z prawem budowlanym i jednocześnie estetyczny.

Jeśli szukasz sprawdzonego podwykonawcy, już teraz skontaktuj się z nami i poznaj naszą szczegółową ofertę!