drewniany dom w mieście

Jak jest skonstruowana więźba krokwiowo-jętkowa? Budowa i zastosowanie

W przypadku budynków o stromym dachu wciąż jedną z najchętniej stosowanych więźb dachowych jest więźba krokwiowo-jętkowa, która pod pewnymi względami przypomina wzmocnioną konstrukcję krokwiową. Poznaj najważniejsze zalety tego typu rozwiązania i zobacz, jakie warunki musi spełnić budynek, by można było ją zastosować.

Co to jest więźba krokwiowo-jętkowa?

Konstrukcja krokwiowo-jętkowa to, tuż obok więźby krokwiowej i więźby płatwiowo-kleszczowej, jeden z najchętniej stosowanych rodzajów konstrukcji dachowych. Stanowi układ więzarów, czyli kilkuelementowych części, których zadaniem jest przenoszenie ciężaru z pokrycia dachu na ściany nośne budynku lub słupy. Zazwyczaj wykorzystywany jest w przypadku stromych dachów dwuspadowych.

Każdy więzar więźby jętkowej składa się z:

  • pary krokwi połączonych ze sobą pod określonym kątem,
  • jętki, czyli poziomej belki równoległej do stropu łączącej dwie krokwie jednego więzara, zazwyczaj montuje się ją na 1/2 lub 1/3 wysokości, licząc od kalenicy,
  • belki wiązarowej stanowiącej podparcie dla krokwi – zamiast niej można zastosować również murłaty lub belki oczepowe, które stanowią podparcie dla krokwi. Układa się je na murach prostopadle względem krokwi.

Niekiedy dodaje się również wiatrownicę, czyli deskę, która łączy co najmniej 3 krokwie sąsiadujących z sobą wiązarów, usztywniając tym samym dodatkowo całą konstrukcję.

Czy jętki są konieczne w tego typu konstrukcji? W przypadku więźby krokwiowo-jętkowej jętki są elementem umożliwiającym zastosowanie dłuższych krokwi przy jednoczesnym zachowaniu ich odpowiedniej stabilności. Dzięki temu ten typ dachu ma szersze zastosowanie niż typowy dach krokwiowy.

Kiedy zastosować dach krokwiowo-jętkowy?

Sposób budowy więźby krokwiowo-jętkowej sprawia, że znajduje ona szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych, domkach letniskowych i zabudowaniach gospodarczych, przy czym nie muszą to być budynki wyłącznie parterowe – konstrukcja jętkowa może być stosowana również w przypadku projektów z poddaszami użytkowymi.

Aby montaż więźby krokwiowo-jętkowej był możliwy, nachylenie dachu musi się mieścić w przedziale pomiędzy 35 a 60 stopni. Jednocześnie można sobie pozwolić na większą odległość między ścianami zewnętrznymi budynku, na których będą opierać się więzary – w przypadku więźby jętkowej rozpiętość może wynosić 7-11 metrów, co pozwala na zastosowanie tego typu dachu również w domach średniej wielkości.więźba krokwiowo jętkowa

Jak łączyć jętkę z krokwią? 

Więźba dachowa jętkowa musi zostać wykonana poprawnie pod względem konstrukcji, jeśli ma właściwie przenosić ciężar z pokrycia i umożliwić zachowanie stabilności całego dachu. Właściwe są tutaj połączenia, które zapewniają wyraźne rozpieranie krokwi przez jętkę, np. na tak zwany „jaskółczy ogon”. Niekiedy jako dodatkowe wzmocnienie stosuje się tutaj metalowe płytki.

Układ krokwiowo-jętkowy – zalety i wady

Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa, z uwagi na obecność dodatkowych elementów usztywniających, jest wyjątkowo stabilna i trwała. Jednocześnie jest stosunkowo tania w budowie. Jej montaż wymaga jednak dużej wprawy, bo to od sposobu połączenia jętki i krokwi będzie zależało to, jaki dach zniesie obciążenia i napór ze strony wiatru oraz opadów.

Projekt więźby krokwiowo-jętkowej może obejmować pokrycia różnego rodzaju, również z tego względu, że ten typ konstrukcji stosuje się przede wszystkim w stromych dachach dwupołaciowych, gdzie nie występują na ogół problemy z odprowadzaniem wody z opadów. Na uwagę zasługuje także estetyka tego rozwiązania – jego prostota i czysta linia sprawiają, że doskonale odnajduje się w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie.

Więźba jętkowa taka, jakiej potrzebujesz!

Jeśli szukasz sprawdzonego podwykonawcy do montażu więźby, to jesteś w dobrym miejscu. Firma DrewoMajster ma spore doświadczenie w realizacji różnego rodzaju projektów ciesielskich – nie tylko budujemy domy z bali, stawiamy domki letniskowe, czy obiekty małej architektury, ale również wykonujemy więźby dachowe różnego typu, dokładając wszelkich starań, by powstawały w zgodzie ze sztuką budowlaną i dobrymi praktykami. Już dziś poznaj całą naszą ofertę!